Halucynacje słuchowe: różnorodność z odczuciami fizycznymi

| Psychologia

Halucynacje słuchowe są o wiele bardziej złożone, niż się wydawało. Największe z przeprowadzonych dotąd badań wykazało, że większość ludzi słyszy wiele głosów o unikatowych (przywodzących na myśl charakter) cechach. U wielu mają one fizyczny wpływ na ciało. Psychiatrzy sądzą, że uwzględnienie ich różnorodności pozwoli lepiej dostosować terapię, np. terapię poznawczo-behawioralną, do indywidualnych potrzeb.

Choć halucynacje słuchowe kojarzy się z chorobami psychicznymi, np. schizofrenią czy zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym, występują one również u osób bez zdiagnozowanej psychozy. Szacuje się, że w ciągu życia doświadczy ich od 5 do 15% dorosłych.

Badanie ludzkiego zdrowia psychicznego i doświadczeń, takich jak słyszenie głosów, z rozmaitych perspektyw jest kluczowe, by naprawdę zrozumieć, co ludzie przeżywają, a nie zakładać, czego powinni doświadczyć na podstawie przypisanej im diagnozy. Mamy nadzieję, że nasze badania doprowadzą do powstania [nowych] interwencji klinicznych - podkreśla dr Angela Woods z Durham University.

Na otwarte i zamknięte pytania z online'owego kwestionariusza Brytyjczyków i Amerykanów odpowiedziało 153 respondentów. U większości badanych stwierdzono chorobę psychiczną, ale 26 nigdy nie leczyło się psychiatrycznie.

Okazało się, że gros osób słyszało wiele głosów (81%) z unikatowymi cechami (70%). Dla mniej niż połowy respondentów doświadczenia miały charakter wyłącznie słuchowy, 45% wspominało o doświadczeniach lokujących się gdzieś pomiędzy myślami a głosami. To odkrycie zadaje kłam przekonaniu, że słyszenie głosów jest zjawiskiem wyłącznie percepcyjnym czy akustycznym i może mieć wpływ na przyszłe badania neurologiczne opisywanego fenomenu.

Autorzy publikacji z The Lancet Psychiatry zauważyli, że u 66% ochotników słyszeniu głosów towarzyszyły wrażenia cielesne, takie jak gorąco czy mrowienie w dłoniach i stopach. Głosy z implikacjami fizycznymi były częściej brutalne.

Mimo że z halucynacjami słuchowymi często wiązały się strach, lęk, depresja i stres, 31% respondentów wspominało o odczuwaniu pozytywnych emocji.

Szczególnie godne uwagi są nasze ustalenia odnośnie do występowania i fenomenologii nieakustycznych głosów. Ogólnie rzecz biorąc, głosy te nie są po prostu doświadczane jako niepożądane czy niechciane myśli [...] - podsumowuje dr Nev Jones Uniwersytetu Stanforda.

halucynacje słuchowe ciało wrażenia mrowienie gorąco myśli Angela Woods Nev Jones