Najstarsza herbata

| Humanistyka

W grobie jednego z chińskich cesarzy znaleziono najstarszą herbatę na świecie. Jest ona starsza nie tylko od wcześniej znanych fizycznych przykładów obecności tej rośliny, jak i od doniesień na jej temat.

Najstarszy tekst, który jednoznacznie mówi o piciu herbaty pochodzi z 59 roku przed naszą erą, z czasów zachodniej dynastii Han. Z kolei jeszcze do niedawna najstarsza próbka herbaty, jaką dysponowaliśmy, pochodziła z czasów północnej dynastii Song, która panowała w latach 960-1127.

Teraz dysponujemy próbką herbaty pochodzącą z roku 141 przed Chrystusem. Znaleziono ją w Mauzoleum Han Yangling, które zbudowano dla cesarza Han Jingdi (Liu Qi) z dynastii Han. Panował on w latach 157-141 przed naszą erą. W mauzoleum odkryto broń, ceramikę i różne rośliny. Znaleziono tam też ciemną zbitą masę, złożoną prawdopodobnie z liści. Stan liści nie pozwolił jednak zidentyfikować roślin wchodzących w skład obiektu na podstawie samych cech morfologicznych. Masę poddano zatem specjalistycznym badaniom spektroskopowym. Naukowcy stwierdzili, że zawartość kofeiny, teiny oraz specyficzny kształt kryształów szczawianu wapnia odpowiadają składowi herbaty. Jednak nie byle jakiej herbaty, ale najlepszym i najdelikatniejszym pączkom ze szczytu rośliny. Tego się można było spodziewać - cesarz pił napar najwyższej jakości.

Zidentyfikowanie herbaty w grobowcu cesarza pozwala nam rzucić nieco światła na początki jednego z ulubionych napojów świata - powiedział profesor Dorian Fuller, dyrektora Międzynarodowego Centrum Chińskiego Dziedzictwa i Archeologii.

herbata Han Jingdi Chiny cesarz