Związki spadków ciśnienia po wstaniu z demencją

| Zdrowie/uroda

Ludzie, którzy często mają spadki ciśnienia i zawroty głowy po wstaniu, znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka demencji.

Badacze z Centrum Medycznego Erazmusa wyjaśniają, że mniej krwi dociera wtedy do mózgu, prowadząc z czasem do uszkodzenia neuronów.

Autorzy publikacji z pisma PLoS Medicine skupili się na tzw. hipotensji ortostatycznej. Jej epizody stają się z wiekiem częstsze. Holendrzy śledzili losy ok. 6 tysięcy osób (średnio przez 15 lat). Stwierdzili, że u ludzi cierpiących po wstaniu na spadki ciśnienia demencja rozwijała się częściej.

Choć przy wzroście ryzyka dla osób z hipotensją ortostatyczną rzędu ok. 4% wpływ może się wydawać subtelny, biorąc pod uwagę, ile ludzi cierpi na tę przypadłość w przebiegu starzenia, oddziaływanie tego zjawiska na globalne obciążenie demencją może być znaczące - podkreśla dr Arfan Ikram. Naukowiec doradza, że jeśli ktoś w starszym wieku doświadcza częstych zawrotów głowy po zmianie pozycji, powinien o tym powiedzieć lekarzowi rodzinnemu. W przypadku młodych osób zdarzające się jednorazowo, np. przy odwodnieniu, epizody nie stanowią powodu do zmartwień.

hipotensja ortostatyczna demencja ryzyko neurony uszkodzenie Arfan Ikram