Osoby, u których po wstaniu dochodzi do szybkiego spadku ciśnienia, są bardziej zagrożone udarem i demencją
Ludzie w średnim wieku, u których występuje hipotensja ortostatyczna (szybki spadek ciśnienia tętniczego po przyjęciu pozycji stojącej), są bardziej zagrożeni demencją i udarem.
"Hipotensję ortostatyczną powiązano z chorobą serca, omdleniami i upadkami, chcieliśmy więc przeprowadzić większe badania, by ustalić, czy ta postać niedociśnienia wiąże się także z problemami dotyczącymi mózgu, a w szczególności z demencją" - wyjaśnia dr Andreea Rawlings ze Szkoły Medycznej Bloomberga na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.
Za hipotensję ortostatyczną uznawano obniżenie pod wpływem pionizacji ciśnienia skurczowego o przynajmniej 20 mmHg, a ciśnienia rozkurczowego o co najmniej 10 mmHg.
W badaniu wzięło udział 11.709 osób w średnim wieku 54 lat. Ich losy śledzono średnio przez 25 lat. W trakcie studium ochotnicy do 5 razy spotykali się z naukowcami. Na początku nikt nie miał historii chorób serca lub udaru.
Podczas wstępnej oceny prowadzono skryning uczestników pod kątem hipotensji ortostatycznej. Ludzi instruowano, by poleżeli przez 20 minut, a później wstali płynnym, szybkim ruchem. Po wstaniu 5-krotnie mierzono ciśnienie. Na tej podstawie autorzy publikacji z pisma Neurology wyliczali średnią i porównywali ją ze średnim ciśnieniem w trakcie spoczynku. W ten sposób akademicy stwierdzili, że 552 osoby (4,7% próby) mają hipotensję ortostatyczną.
W czasie studium u 1068 ochotników rozwinęła się demencja, a 842 osoby przeszły udar niedokrwienny.
Okazało się, że w porównaniu do reszty, ludzi, którzy na początku mieli hipotensję ortostatyczną, cechowało o 54% wyższe ryzyko demencji. Jak wyliczono, w grupie 11.157 badanych bez hipotensji na początku studium demencja wystąpiła u 999 osób (9%), zaś w grupie 552 ochotników z hipotensją u 69 osób (12,5%).
Pacjenci z hipotensją ortostatyczną mieli też 2-krotnie wyższe ryzyko udaru niedokrwiennego (korelacji z udarem krwotocznym nie stwierdzono). Wystąpił on u 84 (15,2%) ludzi z grupy z tą postacią niedociśnienia i u 758 (6,8%) przedstawicieli drugiej grupy.
Pomiar hipotensji ortostatycznej w średnim wieku może być nowym sposobem identyfikowania osób, które powinny być ściśle monitorowane pod kątem demencji lub udaru. Potrzeba więcej badań, by wyjaśnić, co może wywoływać tę korelację i przeanalizować możliwe strategie prewencyjne - podsumowuje Rawlings.
Komentarze (3)
AlexiaX, 26 lipca 2018, 14:28
No piknie, to ja tak mam, tylko trochę młodsza jestem, ale pewnie z wiekiem to się nie poprawia. Zemdlałam sobie już nie raz, ale jak poszłam z tym do lekarki, to stwierdziła, że "taka moja uroda" :/
Jajcenty, 26 lipca 2018, 15:39
Przynajmniej nie masz sobie nic do zarzucenia. Tymczasem ja, jeszcze niedawno cieszyłem się klasycznym 130/90 więc rzuciłem palenie, zacząłem biegać, schudłem i teraz gdy mam 110/70 dowiaduję się, że sam sobie zgotowałem los warzywa.
Delor, 26 lipca 2018, 17:58
Zacznij się martwić jak będzie spadać po zmianie pozycji ciała.
AlexiaX, 27 lipca 2018, 01:13
Ja to miewam 90/50 Tylko ja od zawsze mam niskie ciśnienie. A jak za szybko wstanę, to muszę szybko siadać z powrotem, bo inaczej bym zemdlała. Zresztą już mi się zdarzało, ale teraz nauczyłam się przewidywać i jak tylko czuję, że robi mi się słabo, to siadam z pochyloną głową albo nawet muszę się położyć. Jak już przejdą mi mdłości i świerszcze w mojej głowie ucichną, to wiem że mogę bezpiecznie wstać
Niedawno wykombinowałam, że dość pomocny w tym problemie bywa miłorząb. Mi pomaga również na migreny
Jajcenty, 27 lipca 2018, 07:53
To kara, za to że nie lubisz kawy Musisz znaleźć sobie hobby podnoszące cisnienie. Jedzenie kiszonych ogórków na czas, dyskusje polityczne na KW...