Nadmierne owłosienie? Polecamy herbatę miętową
Dane opublikowane w piśmie Phytotherapy Research wskazują, że wypijanie dwóch kubków herbaty miętowej przez pięć dni może obniżyć poziom androgenów u kobiet z hirsutyzmem.
Obecne metody terapii opierają się albo na doustnych pigułkach antykoncepcyjnych, albo na takich lekarstwach, jak spironolakton, które nie dopuszczają do tego, by ciało zareagowało na androgeny. Najnowsze badania wykazały jednak, że mięta może być dobrą naturalną alternatywą dla pań z łagodnymi objawami — mówi profesor Mehmet Numan Tamer. Testy przeprowadzono na Suleyman Demirel University w Isparcie (Turcja).
Napój przyrządzano następująco. Pięć gramów suszonych liści (kopiatą łyżeczkę) zalewano 250 mililitrami wrzącej wody i zaparzano przez 5-10 minut.
Naukowcy zdecydowali się właśnie na tę roślinę, ponieważ wcześniejsze badania wykazały, że wyciąg z mięty (Mentha spicata Labiatae) zmniejsza u mężczyzn popęd płciowy. Za prawdopodobną przyczyną stłumienia libido uznano spadek stężenia testosteronu. Potwierdziło to inne badanie na szczurach.
Teraz trzeba potwierdzić uzyskane dane i sprawdzić, do jakiego stopnia obniżony poziom androgenów pomaga kobietom z nadmiernym owłosieniem — konkluduje Tamer.
Nadmiar włosów występuje na twarzy, klatce piersiowej oraz brzuchu. U płci pięknej niechciane włosy to duży stres. Przez nie panie czują się mniej kobiece i atrakcyjne. Często hirsutyzm występuje rodzinnie. Wiąże się go z maskulinizującym oddziaływaniem androgenów.
Komentarze (1)
roberts, 18 listopada 2010, 20:40
Odświeżę wątek, bo informacja jest co najmniej zaskakująca (mimo iż ma już 3 lata). Ciekaw jestem jak herbata działa na dłuższą skalę, bo wychodzi nieporównywalnie taniej niż inne środki zazwyczaj przepisywane podczas tej choroby. Zarówno hormony, jak i depilacja laserowa, to koszt grubo ponad 100 zł, w jakiej to kwocie zamknie się zapas herbaty na cały tydzień. Nawet bardzo skuteczny lek w kremie Vaniqa wychodzi w eksploatacji około 100 zł/miesiąc, więc alternatywa wydaje się interesująca. Pytanie brzmi - jak jest z faktyczną skutecznością tej metody na dłuższą metę.