Australijczycy i Chińczycy stworzyli najcieńszy wyświetlacz holograficzny

| Technologia
kun0me

Naukowcy z australijskiego RMIT University w Melbourne oraz Pekińskiego Instytutu Technologii ogłosili powstanie najcieńszego wyświetlacza holograficznego. Opracowana przez nich technologia przeciera drogę do holografii w codziennych zastosowaniach, która będzie mogła w końcu trafić do smartfonów, telewizorów i komputerów.

Konwencjonalne hologramy są zbyt duże, by można je było stosować w urządzeniach elektronicznych, ale nasz hologram rozwiązuje ten problem. Zintegrowanie holografii w codziennej elektronice spowoduje, że rozmiar ekranu nie będzie miał znaczenia. Trójwymiarowy hologram może wyświetlić olbrzymie bogactwo danych, którego nie da się łatwo uzyskać na smartfonie czy w zegarku, mówi profesor Min Gu z RMIT.

Opracowany przez australijsko-chiński zespół nanohologram jest łatwy w produkcji, obraz można oglądać bez gogli, a sam wyświetlacz jest 1000-krotnie cieńszy od ludzkiego włosa. Nasz nanohologram jest produkowany za pomocą prostego i szybkiego systemu nadruku laserowego, co czyni go przydatnym do masowej produkcji. Trójwymiarowa holografia może zmienić wiele dziedzin życia, takich jak diagnostykę medyczną, edukację, przechowywanie danych czy obronność, dodaje Gu.

Konwencjonalne hologramy modulują fazy światła, dając wrażenie trójwymiarowości, ale generowanie odpowiednich przejść w fazach wymaga, by hologramy miały długość fali światła. Australijczykom i Chińczykom udało się pokonać ten problem za pomocą hologramu o grubości 25 nanometrów bazującego na topologicznym izolatorze. Materiał tego typu ma bardzo mały współczynnik załamania światła na powierzchni, ale bardzo duży w całym materiale. Dzięki temu niezwykle cienki wyświetlacz z topologicznego izolatora działa jak optyczna wnęka rezonansowa zwiększająca przejścia fazowe w obrazie.

W kolejnym etapie naszych badań będziemy pracowali nad sztywną warstwą, którą można będzie nałożyć na wyświetlacz LCD, by umożliwić prezentowanie hologramów. Będzie to wymagało co najmniej 10-krotnego zmniejszenia rozmiaru pikseli w naszym hologramie, stwierdził doktor Zengyi Yue. Uczeni pracują też na elastycznym wyświetlaczem, który można będzie stosować w wielu różnych urządzeniach.

Badania nad hologramami znajdą też zastosowanie w przemyśle kosmicznym. Z czasem lekkie, niewielkie urządzenia holograficzne będzie można wykorzystać do przechwytywania i rejestrowania obrazu, a wówczas zastąpią duże i ciężkie aparaty i kamery stosowane obecnie m.in. na satelitach.

hologram wyświetlacz holografia