Największy symulator huraganów

| Nauki przyrodnicze
NASA

Na University of Miami powstał największy na świecie symulator huraganów. Maszyna stojąca w Rosenstiel School of Marine and Atmospheric Science przypomina olbrzymie akwarium. Nazwano ją SUSTAIN (SUrge-STructure-Atmosphere Interaction Facility) i wyposażono w silnik o mocy 1700 koni mechanicznych oraz w mieszadła poruszające 144 000 litrów wody. Urządzenie powoli się rozpędza, by w końcu symulować huragany kategorii 5., czyli wiatry, których prędkość wynosi co najmniej 252 km/h. W „akwarium” o wymiarach 23x6x2 metry umieszczono makiety domów, co pozwala na przyjrzenie się wpływowi huraganów na infrastrukturę nadbrzeżną.

Głównym zadaniem SUSTAIN jest udoskonalenie prognoz dotyczących intensywności huraganów - mówi Brian Haus, który stoi na czele projektu. Przez ostatnie 20 lat stopniowo udoskonalaliśmy przewidywania dotyczące drogi, jaką przebędzie huragan. Jednak ani trochę nie posunęliśmy się do przodu w kwestii przewidywania intensywności - wyjaśnia uczony. Przypomina on np. huragan Wilma z 2005 roku, który w ciągu kilku godzin nad Meksykiem zwiększył siłę z kategorii 2. (154-177 km/h) do kategorii 5. Takie zjawiska przerażają meteorologów, gdyż trudno je przewidzieć - stwierdza Haus.

Naukowcy mają też nadzieję, że SUSTAIN, który jest sześciokrotnie większy niż największe symulatory huraganów, pozwoli na badania zniszczeń infrastruktury przybrzeżnej. To bardzo ważne, gdyż większość zasad i modeli wykorzystywanych przez nas podczas wznoszenia infrastruktury nie opiera się na żadnych rzeczywistych danych dotyczących tego, co dzieje się podczas huraganów - wyjaśnia Haus.

Miami jest siedzibą wielu instytucji badających najsilniejsze wiatry. Znajduje się tam National Hurricane Center, należąca do NOAA Hurricane Research Division, a na Florida International University działa Wall of Wind, urządzenie symulujące huragany 5. kategorii. NOAA i US Air Force często wysyłają samoloty do centrum huraganów, prowadzone są intensywne badania nad tymi zjawiskami. Dlatego też środowisko naukowe wiąże duże nadzieje z SUSTAIN. Urządzenie pozwoli na przeprowadzenie licznych badań i przyczyni się do zacieśnienia współpracy pomiędzy różnymi grupami naukowymi.

huragan symulator SUSTAIN