Zadebiutował iPhone

| Technologia

Dzisiaj (18 grudnia) zadebiutował telefon iPhone. Produkt o tej nazwie był długo oczekiwany, a informacje o jego premierze bardzo ucieszyły licznych fanów firmy Apple. iPhone zaskoczył jednak wszystkich.

Wbrew oczekiwaniom i wcześniejszym doniesieniom nazwa iPhone nie należy do koncernu Steve’a Jobsa. Produkt, który miał być kolejnym po iMaku, iBooku, iPodzie czy iTunes przebojem firmy Apple, został wyprodukowany przez należącego do Cisco Linksysa.

Urządzenie nie jest też, jak oczekiwano, telefonem komórkowym, ale telefonem przeznaczonym do sieci VoIP. Producent oferuje go razem z programami Skype i Yahoo! Messenger, a samo urządzenie może łączyć się również z tradycyjnymi liniami telefonicznymi.

iPhone Dual-Mode Internet Telephony Kit for Skype (CIT400) składa się z bezprzewodowej słuchawki oraz stacji bazowej i umożliwia rozmowy telefoniczne bez konieczności włączania komputera.

Z kolei iPhone Wireless-G Phone for Skype (WIP320) łączy się z każdym punktem dostępowym pracującym w standardzie 802.11g i pozwala na prowadzenie rozmów.

Oba telefony wyposażono w książkę telefoniczną oraz narzędzie informujące, czy dana osoba z listy kontaktów jest dostępna.

Cisco ma zamiar również wypuścić na rynek całą serię dodatkowych produktów dla swoich telefonów, takich jak np. bezprzewodowa kamera wideo.

Prawa Cisco do nazwy iPhone są nie do podważenia. Firma zarejestrowała taką nazwę już w 1996 roku, zanim jeszcze Apple zaczął dodawać literę "i” przed swoimi produktami.

Firma Jobsa musi więc znaleźć inną nazwę dla swojego telefonu. O ile, oczywiście, planuje go produkować.

iPhone Cisco Linksys Apple iPhone Wireless-G Phone for Skype WIP320 iPhone Dual-Mode Internet Telephony Kit for Skype CIT400