Niezwykły przepływ elektronów
Badania naukowe nad nowymi rodzajami materiałów otwierają coraz to nowe perspektywy. Szukamy już nie tylko nanomateriałów, nadprzewodników i stopów z efektem magnetokalorycznym. Prace nad „topologicznym stanem powierzchniowym" obiecują powstanie szybszych układów elektronicznych.
Naukowcy z Uniwersytetu w Princeton w swoich poszukiwaniach nowych rodzajów materiałów zainteresowali się tak zwanymi „izolatorami topologicznymi". Pod tą nazwą kryją się materiały, które będąc w swojej objętości izolatorami, jednocześnie przewodzą prąd na swojej powierzchni. Zjawisko to, związane z tzw. kwantowym efektem Halla, występuje pod wpływem pola magnetycznego. Prace zespołu z Princeton, którym kierował profesor Zahid Hasan wykazały, że efekt „topologicznego stanu powierzchniowego" może występować również bez obecności pola magnetycznego.
Jednym z materiałów „topologicznych" jest pierwiastek antymon. Ekipa prof. Hasana zajęła się zbadaniem jego metalicznej odmiany. Badaniom pod skaningowym mikroskopem tunelowym poddano specjalnie wyhodowane kryształy metalicznego antymonu - dzieło Roberta Cavy z laboratorium chemicznego Uniwersytetu. Wykazały one wyjątkowe właściwości.
Przepływ elektronów na powierzchni normalnych materiałów jest zakłócany przez niedoskonałości jego struktury. W skali mikroskopowej nierówności powierzchni spowalniają na ruch elektronów. Jak się okazuje, kryształy antymonu nie hamują przepływu prądu powierzchniowego mimo nierówności powierzchni. Wygląda to tak, jakby elektrony „omijały" wszystkie przeszkody a nawet przenikały przez nie. Jak mówi Ali Yazdani, fizyk z zespołu badawczego, mikroskopijne bariery na powierzchni tego materiału tworzą szczególny rodzaj fali elektronowej, która najwyraźniej wpływa na wzór przepływu prądu wokół powierzchniowych barier i niedoskonałości.
Praktyczne zastosowanie odkrycia być może pozwoli na tworzenie pewniejszych połączeń elektrycznych w nanoskali i produkcję szybszych układów elektronicznych.
Komentarze (2)
pio, 17 czerwca 2012, 16:07
Polecam tutaj polskie prace w tej dziedzinie - teoretyczną ( http://arxiv.org/abs/1202.2315 ) oraz eksperymentalną ( http://arxiv.org/abs/1206.1705 ). Ta druga jest pierwszym eksperymentalnym dowodem istnienia tej nowej klasy materiałów, tzw. topologicznych izolatorów krystalicznych. Amerykanie spóźnili się o kilka dni . Natomiast dla nieanglojęzycznych czytelników ciekawy, acz być może dość trudny, artykuł współautorstwa naszego wybitnego fizyka T. Dietla ( http://www.ifpan.edu...i_61_4_2010.pdf ).
pio, 3 października 2012, 15:07
Voila http://www.naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,392077,krysztaly-z-if-pan-dla-kwantowej-elektroniki-przyszlosci.html
Powyzsza praca w bardziej cenionej formie http://www.nature.com/nmat/journal/vaop/ncurrent/full/nmat3449.html