W Wielkiej Brytanii zamrożono tkankę jąder 9-letniego chłopca
W Wielkiej Brytanii zamrożono tkankę jąder 9-letniego chłopca z nieoperowalnym glejakiem. Nathan Crawford musi przejść chemio- i radioterapię, ale agresywne leczenie może sprawić, że będzie bezpłodny. Lekarze mają nadzieję, że da się tego uniknąć dzięki wszczepieniu pobranej tkanki w wieku nastoletnim.
Warto przypomnieć, że w listopadzie zeszłego roku dzięki zamrożonemu w dzieciństwie jajnikowi 27-letnia Belgijka urodziła dziecko (to pierwsza taka sytuacja na świecie). W wieku 5 lat zdiagnozowano u niej anemię sierpowatą. W wieku 13 lat - przed chemioterapią poprzedzającą przeszczep szpiku - jeden z jajników został usunięty i poddany krioprezerwacji. Drugi przestał funkcjonować, gdy dziewczyna miała 15 lat.
Lekarze ze Szpitala Johna Radcliffe'a w Oksfordzie, gdzie leczony jest Nathan, sądzą, że jeśli chłopiec będzie potrzebował przeszczepu, jest duże prawdopodobieństwo, że zaproponowana metoda zadziała. Nie zraża ich, że dotąd nie było żywych urodzeń z zamrożonej przedpokwitaniowej tkanki jąder, a technika jest rzadka; w latach 90. została ona zastosowana w Wielkiej Brytanii w Care Fertility Clinic w Nottingham przez dr. Simona Fishela i później nikt nie pokusił się o ponowne podejście.
Tkankę chłopca pobrano podczas półgodzinnej laparoskopii. Nathan czuje się dobrze.
National Health Service nie refunduje zabiegów zamrażania tkanki jajników i jąder, ale dzięki dotacji firmy IVI dzieci z Anglii i Walii mogą już korzystać z takiej usługi.
Komentarze (0)