Płynne jądro
Biofizycy z University of Pennsylvania odkryli, że jądro ludzkich komórek macierzystych jest zadziwiająco elastyczne. Pozwala to komórkom łatwo przemieszczać się wewnątrz organizmu i przybierać różne kształty.
Przeprowadzone przez nich badania wykazały, że jądra tych komórek są najbardziej elastycznymi jądrami komórkowymi w naszym ciele. Na drugim miejscu pod względem elastyczności uplasowały się komórki hematopoetyczne. Jądra obu typów komórek nie zawierają lamin A i C, które „usztywniają” większość jąder komórkowych. Laminy te pojawiają się w jądrach komórek macierzystych po tym, jak zaczynają się one zmieniać w konkretną tkankę organizmu.
Jądro komórki macierzystej jest bardzo płynne, a to z kolei ma olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju technik medycznych korzystających z komórek macierzystych. Jak zauważył Dennis Discher, profesor na University of Pennsylvania, odkrycie pozwoli uczonym lepiej manipulować komórkami. Badania potwierdzają też wcześniejsze teorie, mówiące iż to laminy w znacznej mierze odpowiadają za proces przekształcania się komórek macierzystych w komórki innego typu.
Okazało się również, że w miarę upływu czasu jądra komórek macierzystych tracą zdolność do powrotu do swojej pierwotnej formy. Odpowiednie manipulowanie zewnętrznymi siłami przyłożonymi do komórek spowodowało, że ich jądra na stałe przybierały nowe formy, a materiał DNA w ich wnętrzach ulegał przeorganiozowaniu.
Komentarze (6)
waldi888231200, 15 października 2007, 14:47
''Odpowiednie manipulowanie zewnętrznymi siłami przyłożonymi do komórek spowodowało, że ich jądra na stałe przybierały nowe formy, a materiał DNA w ich wnętrzach ulegał przeorganiozowaniu.''
Czy to nie dowód że ludzkie ciało (materiał genetyczny) wypełnia formę i w zależności gdzie padnie taką przybiera funkcję. 8)
mikroos, 15 października 2007, 17:59
waldi - nie. To żaden dowód.
A do autora pracy malutkie sprostowanie: komórki hematopoetyczne, a nie hemopoetyczne
Mariusz Błoński, 15 października 2007, 18:22
Dziękuję Już poprawiam.
waldi888231200, 16 października 2007, 16:45
No pomyśl przecież wszystko zaczyna się od jednej komórki 8) która oczywiście połknęła plemnika ;D
mikroos, 16 października 2007, 20:45
Może i jest to prawda, ale ta prawda nie może służyć za dowód. Bez urazy, ale uwielbiasz pisać bardzo niejasnymi skrótami, potem ciężko Ciebie zrozumieć.
waldi888231200, 17 października 2007, 22:21
Przepraszam ale ja nie lubię pisać dlatego tak niejasno wychodzi