W jaskini Arago odkryto ząb mleczny sprzed 560 tys. lat

| Humanistyka
Tony Chevalier

W jaskini Arago w południowej Francji odkryto ząb mleczny sprzed ok. 560 tys. lat. Wg laboratorium, prawdopodobnie należał on do człowieka heidelberskiego (Homo heidelbergensis).

Tony Chevalier

Ząb należał prawdopodobnie do 5-6-letniego dziecka, które nadal miało zęby mleczne [...] - opowiada Tony Chevalier, paleoantropolog z Uniwersytetu w Perpignan i centrum badawczego w Tautavel.

Ponieważ ząb ma 560.000 ± 5.000 lat, jest o ok. 100 tys. lat starszy od czaszki człowieka z Tautavel, znalezionej w 1971 r. w tej samej jaskini przez Henry'ego i Marie de Lumley.

Naukowcy bardzo się cieszą z tego znaleziska i podkreślają, że tak stare ludzkie skamieniałości są w Europie bardzo rzadkie. Choć w Arago natrafiono wcześniej na parę zębów w podobnym wieku, nie było wśród nich zębów mlecznych.

Dzięki mleczakowi wiele się nauczymy o zachowaniu człowieka w tamtym okresie. Na razie nie wiadomo, czy jaskinia Arago była tymczasowym schronieniem podczas przerw w polowaniu, czy rodziny mieszały tu przez dłuższy czas. Ząb mleczny może pomóc w rozwiązaniu tej zagadki.

jaskinia Arago ząb mleczny Homo heidelbergensis człowiek heidelberski człowiek z Tautavel Tony Chevalier