Związki metali śladowych z występowaniem jaskry
Badanie reprezentatywnej próby Koreańczyków Południowych wykazało, że niższy poziom manganu i wyższy poziom rtęci we krwi wiązał się z częstszym występowaniem jaskry.
Zespół dr. Shana C. Lina z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco badał związek między stężeniem 5 metali śladowych (manganu, rtęci, ołowiu, kadmu i arsenu) a częstością występowania jaskry.
Naukowcy analizowali dane dot. stężenia metali we krwi bądź moczu i jaskry 2680 osób w wieku ≥19 lat, które między styczniem 2008 a grudniem 2009 r. brały udział w Korea National Health and Nutrition Examination Survey.
Po wzięciu poprawki na potencjalnie istotne czynniki okazało się, że niższy poziom manganu i wyższy poziom rtęci we krwi wiązał się z większą częstością występowania jaskry. Nie natrafiono na związek między diagnozą choroby a stężeniem ołowiu lub kadmu we krwi, a także poziomem arsenu w moczu.
Amerykanie podkreślają, że wyniki te trzeba potwierdzić w kolejnych badaniach. Ważne też będzie prześledzenie ewentualnej roli pierwiastków śladowych w patogenezie jaskry.
Komentarze (1)
gravisrs, 10 sierpnia 2015, 09:54
Pani Anno, zdjae się, że wkradł się błąd w artykule - na początku mowa jest o manganie, a potem o magnezie.