Dieta, która pomaga zniknąć

| Nauki przyrodnicze
ken yang, CC

Jednorożce długonose (Oxymonacanthus longirostris) nie tylko wyglądają jak koralowce, którymi się żywią i w których znajdują schronienie, ale i pachną jak one. Jak podkreśla dr Rohan Brooker z Georgia Institute of Technology, to pierwszy dowód na to, że dieta pomaga zwierzętom uzyskać kamuflaż chemiczny.

O. longirostris żyje na rafach koralowych Indo-Pacyfiku. Rybka upodobała sobie głównie koralowce z rodzaju Acropora.

By wykazać, że jednorożec pachnie jak zjadane przez niego koralowce, biolodzy uciekli się do pomocy krabów, które żyją na koralowcach i chronią je przed szkodnikami. Jeden z gatunków jest związany z Acropora, a drugi z rodzajem Pocillopora. Na początku autorzy publikacji z Proceedings of the Royal Society B sprawdzili, że kraby są rzeczywiście wabione przez koralowce. Później pozwolono O. longirostris żerować na Acropora lub Pocillopora, tak by sprawdzić, czy "przejdą" wonią swojego pokarmu i będą w stanie przekonać kraby, że są samymi koralowcami.

Oba gatunki krabów umieszczono w akwarium z rybami (kraby nie widziały jednak O. longirostris). Ryby były ukryte i jedyną rzeczą, jaka docierała do kraba, były zapachy dwóch jednorożców. Patrzyliśmy, gdzie krab się przemieszczał. Okazało się, że kraby żyjące na Acropora szły do ryby, która żerowała na Acropora, a kraby zamieszkujące Pocillopora do ryb jedzących Pocillopora.

Biolodzy patrzyli też, co się stanie, gdy w akwarium umieści się O. longirostris i drapieżniki z rodziny dorszowatych (ofiarę i drapieżnika dzieliła bariera, przez którą nie można było nic zobaczyć). Okazało się, że drapieżnik był silniej przyciągany przez jednorożca, gdy ten ostatni znajdował się obok koralowca niepasującego do jego diety.

Jak tłumaczy Brooker, kamuflaż zapachowy uzupełnia i tak już doskonały kamuflaż wizualny (gdy jednorożec długonosy uczepi się koralowca, wygląda całkiem jak jego odnoga).

W przyszłości naukowcy chcą sprawdzić, czy w obliczu niebezpieczeństwa O. longirostris wykazują preferencję do określonych koralowców. Jeśli tak, świadczyłoby to o celowym posługiwaniu się strategią zmiany zapachu dietą.

jednorożec długonosy Oxymonacanthus longirostris koralowce Acropora Pocillopora zapach kamuflaż chemiczny Rohan Brooker