Fotosyntetyzujący jedwabny liść
Absolwent Królewskiego College'u Sztuki (RCA) Julian Melchiorri stworzył jedwabny liść, który przeprowadza fotosyntezę. Dzięki wyekstrahowanym z komórek roślinnych i zawieszonym w macierzy białek jedwabiu chloroplastom przeprowadza on fotosyntezę, pochłaniając dwutlenek węgla oraz wodę i uwalniając tlen.
Silk Leaf Project zrealizowano w ramach kursu innowacyjnego projektowania inżynieryjnego na RCA. Melchiorri nawiązał też współpracę z laboratorium jedwabiu Tufts University.
Młody artysta myśli nie tylko o wykorzystaniu sztucznych liści na Ziemi, ale i podczas misji kosmicznych do wytwarzania tlenu. Wg niego, to pierwszy wykonany przez człowieka biologiczny liść.
Moim zamierzeniem było zaprząc wydajność natury w środowisku tworzonym przez człowieka, stąd pomysł na fasady budynków czy systemy wentylacyjne. Można by czerpać powietrze z zewnątrz, przepuszczać je przez biologiczne filtry i uwalniać dotlenione w środku.
Komentarze (3)
Astroboy, 30 lipca 2014, 16:32
Piękne, i to w dwójnasób. Szkoda tylko, że:
.Mógłby uwalniać tlen po przyswojeniu np. tlenu (też będzie fotosynteza?)
Edit: no dobra, by nie było złośliwości, to czy nie można napisać:
"przeprowadza on fotosyntezę, która polega na pochłanianiu dwutlenku węgla…"?
Anna Błońska, 30 lipca 2014, 18:17
OK Tak mi się powiedziało na zasadzie prowadzenia dowodu (skoro pochłania CO2 i wodę, a uwalnia O2, to fotosyntetyzuje), tyle że zastosowałam odwrotny szyk Poprawię, żeby nie sugerować nieistniejących mechanizmów fotosyntezy...
ThePX, 31 lipca 2014, 07:53
Faktycznie ta metoda otwiera nowe możliwości, najbardziej właśnie mnie interesuje to kosmiczne zastosowanie
Tylko pytanie jak z wydajnością całego procesu i ile potrzebnej jest tej wody?