Jakich pozycji jogi unikać, gdy ma się jaskrę?

| Zdrowie/uroda
A K, CC

Pod wpływem pozycji z jogi, które wykonuje się z głową w dół, chorzy z jaskrą mogą doświadczać wzrostu ciśnienia śródgałkowego.

Choć zachęcamy naszych pacjentów, by prowadzili aktywny i zdrowy tryb życia, [...] ze względu na ryzyko wzrostu ciśnienia śródgałkowego i możliwość uszkodzenia nerwu wzrokowego pewne rodzaje aktywności, w tym pompki i podnoszenie dużych ciężarów, są niewskazane dla osób z jaskrą. Nowe badanie pozwoli klinicystom lepiej doradzać w kwestii potencjalnego ryzyka związanego z konkretnymi asanami z jogi, a także z innymi ćwiczeniami, które wymagają przyjęcia pozycji z głową w dół - wyjaśnia dr Robert Ritch z New York Eye and Ear Infirmary of Mount Sinai (NYEE).

Wcześniejsze badania w tej dziedzinie dotyczyły tylko stania na głowie i wykazały 2-krotny wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. W nowym studium naukowcy prosili zdrowych ochotników i chorych z jaskrą o wykonanie czterech pozycji z jogi: psa z głową w dół, intensywnego rozciągania w głębokim skłonie do przodu (Uttanasana), pozycji pługa (Halasana) czy nóg uniesionych na ścianie (Viparita Karani).

Ciśnienie śródgałkowe mierzono 1) na siedząco, 2) tuż po wykonaniu asany, 3) po 2 min utrzymywania pozycji, 4) bezpośrednio po jej zakończeniu i przyjęciu pozycji siedzącej i 5) po 10 min siadu.

Okazało się, że i zdrowi ludzie, i pacjenci z jaskrą doświadczali przy wszystkich czterech asanach wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Największy miał miejsce przy psie z głową w dół. Kiedy ochotnicy siadali po ćwiczeniu i po 10 min siadu w większości przypadków ciśnienie nadal było nieco wyższe niż w punkcie wyjścia.

Mimo że nasze wyniki nie pokazują dużych różnic w ciśnieniu śródgałkowym między osobami zdrowymi i z jaskrą, sądzimy, że potrzebne są dalsze badania na większej próbie i uwzględniające dłuższe czasy ćwiczenia. Ponieważ [...] podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe jest znanym czynnikiem ryzyka wystąpienia i rozwoju uszkodzenia nerwu wzrokowego, jego wzrost pod wpływem asan stanowi powód do niepokoju zarówno dla chorych na jaskrę, jak i ich lekarzy. Pacjenci z jaskrą powinni mówić instruktorom jogi o swojej chorobie, tak by mogli oni modyfikować ćwiczenia pod tym kątem.

joga asana pozycja głową w dół jaskra ciśnienie wewnątrzgałkowe Robert Ritch