Jogging wydłuża życie

| Zdrowie/uroda
Denis Todorut, CC

Regularny jogging zwiększa długość życia mężczyzn o 6,2, a kobiet o 5,6 roku.

Najnowsze wyniki studium Copenhagen City Heart zostały przedstawione przez Petera Schnohra na konferencji EuroPRevent2012, odbywającej się od 3 do 5 maja w Dublinie. Naukowiec przekonywał zgromadzonych, że optymalne korzyści z punktu widzenia długowieczności osiąga się, biegając 1-2,5 godz. tygodniowo w wolnym lub umiarkowanym tempie.

Wyniki naszego badania pozwalają definitywnie odpowiedzieć na pytanie, czy jogging jest dobry dla zdrowia. Możemy powiedzieć z całkowitą pewnością, że bieganie zwiększa długość życia. Pocieszające jest to, że by osiągnąć korzyści, nie trzeba robić zbyt wiele.

Dyskusja dotycząca joggingu rozpoczęła się jeszcze w latach 70., gdy kilku mężczyzn w średnim wieku zmarło w czasie biegania. Zaczęto wtedy sugerować, że jogging może być zbyt wyczerpujący dla zwykłych ludzi z tej grupy wiekowej.

Prospektywne badanie populacyjne Copenhagen City Heart rozpoczęło się w 1976 r. Objęło ok. 20 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 20 do 93 lat. W ramach podstudium dotyczącego joggingu śmiertelność 1116 biegających mężczyzn i 762 biegających kobiet porównano ze śmiertelnością niebiegających osób z głównej populacji. Pytano o czas przeznaczany tygodniowo na bieganie oraz ocenę tempa. Przy uczestnikach o takiej rozpiętości wieku uznaliśmy, że subiektywna skala intensywności będzie najwłaściwszym podejściem.

Dane zbierano 4-krotnie: między 1976 a 1978 r., a także w latach 1981-1983, 1991-1994 i 2001-2003. Maksymalny okres śledzenia losów badanych wynosił 35 lat. Wśród niebiegających odnotowano 10.158 zgonów, a w grupie biegaczy tylko 122.

Optymalne okazało się bieganie 1-2,5 godz. tygodniowo w 2 lub 3 sesjach. Najlepiej w wolnym lub umiarkowanym tempie. Związek przypomina zależność wyznaczoną dla spożycia alkoholu. Śmiertelność wśród osób wspominających o umiarkowanym natężeniu biegania jest mniejsza niż w grupach niebiegającej lub ćwiczącej bardzo intensywnie. Idealne tempo można osiągnąć, wprowadzając się w stan lekkiej zadyszki.

jogging bieganie kobiety mężczyźni długość życia śmiertelność Copenhagen City Heart Peter Schnohr