Wzrost aktywności pewnego genu sprzyja kamicy nerkowej

| Medycyna
RBerteig, CC

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis odkryli, czemu niektórzy ludzie są bardziej niż inni podatni na tworzenie kamieni nerkowych (EMBO Journal).

Teraz mamy bardziej kompletny obraz sytuacji [...]. Z tymi informacjami możemy zacząć myśleć o lepszych metodach leczenia, a nawet określaniu jednostkowego ryzyka rozwoju kamieni, które zazwyczaj rośnie z wiekiem - podkreśla dr Jianghui Hou.

Amerykanie badali mysie nerki, bo działają tak samo jak ludzkie. Akademicy wyjaśniają, że model mysi przyda się w przyszłości, bo będzie można na nim prowadzić przedkliniczne testy nowych leków.

Ryzyko tworzenia się kamieni nerkowych wzrasta, gdy mocz jest zbyt skoncentrowany, pacjenci jedzą zbyt dużo soli i piją za mało wody. Jakiś czas temu wykazano także, że pewien powszechnie występujący wariant genu CLDN14 zwiększa ryzyko wystąpienia kamieni aż o ok. 65%. Ostatnie badanie zespołu z St. Louis zademonstrowało, w jaki sposób zmiany w aktywności wspomnianego genu przyczyniają się do wystąpienia tej bardzo bolesnej dolegliwości.

Zazwyczaj w nerkach gen CLDN14 jest nieaktywny. Interferencja RNA gwarantuje, że nerki działają tak, jak powinny (miRNA są kierowane do kompleksu wyciszającego indukowanego przez RNA - ang. RISC - w którym pośredniczą w wyciszeniu transkryptu genu). Wapń i magnez przechodzą przez układ filtrujący i są wchłaniane z powrotem do krwi. Kiedy jednak ludzie jedzą dużo wapnia lub soli i za mało piją, miRNA "uwalnia" gen. Wzrost aktywności CLDN14 zapobiega oddawaniu Ca2+ do krwi. Hou zauważył, że CLDN14 nie dopuszcza do wnikania wapnia do obwódek zamykających (ang. tight junctions), szczelnych połączeń między sąsiednimi komórkami nabłonkowymi, które biegną wzdłuż obwodu komórek.

Bez dostępu do krwioobiegu wapń gromadzi się w moczu i dochodzi do kamicy. Hou ma nadzieję, że w przyszłości powstaną leki, które u osób z kamicą będą naśladować miRNA wyciszające CLDN14. Testy określające podatność na kamicę bazowałyby na pomiarze poziomu białka klaudyny 14 w moczu. (normalnie jego ekspresja jest ograniczona).
Amerykanie podkreślają, że na formowanie kamieni wpływa zapewne wiele genów. Teraz pozostaje je znaleźć...

kamienie nerkowe kamica wapń interferencja RNA miRNA CLDN14 obwódki zamykające dr Jianghui Hou