To nie kamieniowanie, ale sposób na wzbudzenie zainteresowania

| Nauki przyrodnicze
Falótico T, Ottoni EB (2013) Stone Throwing as a Sexual Display in Wild Female Bearded Capuchin Monkeys, Sapajus libidinosus. PLoS ONE 8(11): e79535. doi:10.1371/journal.pone.0079535

W ramach zalotów i zwracania nie siebie uwagi samice kapucynek Sapajus libidinosus rzucają w kierunku samców kamieniami. Zachowanie to zostało sfilmowane w Parku Narodowym Serra da Capivara podczas pracy nad koprodukcją BBC i Discovery pt. "Dzika Brazylia" (Wild Brazil).

Camila Galheigo Coelho z Uniwersytetów w Durham i Sao Paulo od 2 lat na potrzeby pracy doktorskiej bada zachowania społeczne kapucynek, z chęcią służyła więc filmowcom radą. Jej koledzy z uczelni, Tiago Falótico i Eduardo B. Ottoni, opublikowali zresztą w listopadzie zeszłego roku w PLoS ONE artykuł dotyczący pokazów seksualnych u dzikich samic S. libidinosus. W okresie proceptywnym (wykazywania zainteresowania) samice robią miny, wokalizują, przybierają stereotypowe postawy ciała i przejawiają zachowania typu "dotknij i uciekaj". W raporcie opisano też przypadki 3 samic, które celowały w potencjalnych partnerów kamieniami. Po zakończeniu okresu proceptywnego identyczne zachowanie wystąpiło u 3 innych samic z tej samej grupy. Choć może to być skutek niezależnych innowacji, brak podobnych działań w innych grupach sugeruje, że naukowcom udało się udokumentować rozprzestrzenianie się nowej cechy behawioralnej lub tradycji w danej społeczności.

Rzucanie kamieniem to, wg Brazylijczyków, rodzaj komplementu. Zachowaniu trudno byłoby się przenieść na inne populacje. Samice kapucynek zostają w swojej grupie do końca życia, to samce migrują - podkreśla Galheigo Coelho, która chce teraz popracować nad mapą powiązań społecznych. Później można by na nią nanieść szlak szerzenia się nowego zwyczaju.

kapucynki samice kamienie samce okres proceptywny zainteresowanie Sapajus libidinosus Camila Galheigo Coelho Tiago Falótico Eduardo B. Ottoni