Gdy największy zębowiec przestraszy się człowieka...

| Nauki przyrodnicze
cianc, CC

Kanadyjski fotograf Keri Wilk uwiecznił rzadki mechanizm obronny kaszalota (Physeter macrocephalus). Mężczyzna pływał z innymi nurkami u wybrzeży Dominiki, gdy całą grupę otoczyła masywna chmura odchodów walenia. Obracając się i machając ogonem, ssak utworzył przypominający tornado wir.

Do zdarzenia doszło, gdy 4 nurkowie zaczęli fotografować kaszalota (robili to w ramach zaaprobowanej przez rząd ekspedycji). Choć defekacja przed zanurzeniem nie należy do rzadkości, w tym przypadku doszło do wytworzenia chmury o średnicy ok. 30 m.

Na domiar złego Keri lubi nurkować tylko w masce z fajką, trudno mu więc było uniknąć kontaktu z wydalinami.

Czterech z nas podpłynęło w pobliże kaszalota. Potem ssak z wolna się do nas zbliżył, ustawił się głową w dół i wtedy się zaczęło. Na początku wyglądało to na zwykłe wypróżnianie, ale zamiast nurkować dalej, zwierzę zostało w pobliżu powierzchni i kontynuowało defekację przez zadziwiająco długi czas. Zdumieni patrzyliśmy to na siebie, to na walenia, spodziewając się, że lada chwila zew natury ustanie, jednak niestrudzony kaszalot kręcił się i unosił w górę i w dół, wzniecając fale kału [...] - opowiada Wilk.

Z krystalicznie czystej wody nic nie zostało, a Keri nie widział nawet wyciągniętej przed siebie dłoni. Choć odchody dostały się do każdego zakamarka, później dokładnie się wypłukały, tak że na ciele i kombinezonie nie zachował się żaden nieprzyjemny zapach.

Wilk podkreśla, że nigdy nie słyszał o podobnym zdarzeniu. Na dobrą sprawę to może być pierwszy raz, kiedy udało się ten mechanizm udokumentować.

Obronną defekację odnotowano u kaszalotów płaskonosych (Kogia sima) i małych (Kogia breviceps). W ich przypadku nikogo to jednak nie dziwi, bo jako dużo drobniejsze od P. macrocephalus mają naturalnych wrogów.

Keri zaczął nurkować w wieku 8 lat. Jako 12-latek zdobył licencję, a że jego rodzice lubili podróżować, miał kiedy zdobywać doświadczenie. Niedawno założył firmę Rotorpixel, która produkuje stabilizatory aparatów dla dronów czy kwadrokopterów.

 

kaszalot mechanizm obronny odchody wir chmura Keri Wilk Dominika