Idealna woda na kawę

| Ciekawostki
Aquiem

Aquiem to woda o idealnym składzie do zaparzania kawy. Jej sprzedażą zajmuje się firma z Baton Rouge w Luizjanie.

Woda jest najpierw oczyszczana, a później wzbogacana naturalnymi składnikami mineralnymi, niezbędnymi do wydobycia i uwypuklenia smaku oraz aromatu kawy. Tym, czego w wodzie zdecydowanie nie chcemy, są cynk, ołów, fluorki, chlor i duże ilości wapnia. [...] Korzystnie na smak kawy oddziałują za to magnez, potas oraz właściwa zawartość wapnia - twierdzi w wywiadzie udzielonym Daily Coffee News Rob Vidacovich.

Głównym pomysłodawcą Aquiem jest inżynier Frank Manale, który poświęcił 6 lat na opracowanie formuły idealnej wody na kawę. "Wciąż czytał artykuły o tym, że kawa to w 98% woda i dlatego właściwa chemia wody ma tak duże znaczenie".

Vidacovich dodaje, że przepis na wodę uwzględnia kwasowość i mineralizację wody (ang. total dissolved solids, TDS). Eksperci powiedzą wam, że prawdopodobnie najlepsza TDS wynosi ok. 150, a pH powinno być bardzo, bardzo bliskie neutralnej siódemki.

Na razie Aquiem można kupić w kilkunastu sklepach w Luizjanie, ale firma prowadzi już rozmowy z regionalnymi sieciami oraz Amazonem. Woda jest sprzedawana w litrowych kartonach. Przygotowywane są też opakowania z wodą na jedną porcję oraz z większymi pojemnościami. Na witrynie internetowej firmy za 25,68 dol. oferowane są zgrzewki z 12 opakowaniami produktu.

Amerykanie podkreślają, że zawołani kawosze wydają coraz więcej pieniędzy na nowe kawy oraz młynki i zaparzacze, nie zwracając przy tym należytej uwagi na skład używanej wody. Zdecydowanie nie uzyskują najlepszej możliwej kawy.

W ramach promocji Vidacovich, Mitzi Barber, Frank Manale oraz córka Franka Jerri organizują w rejonie Baton Rouge pokazy, na których zaparzają ludziom kawę na zwykłej wodzie i na Aquiem.

kawa woda Aquiem Rob Vidacovich Frank Manale Mitzi Barber