Gazeta z automatycznego kiosku. Wybierasz, drukujesz i masz

| Ciekawostki
Meganews Magazines

Po zakończeniu półrocznych testów, które prowadzono m.in. w szpitalu Karolinska Institutet, 19 czerwca w sztokholmskiej galerii handlowej MOOD zadebiutował automatyczny kiosk, w którym można wydrukować najświeższy numer gazety czy magazynu.

Meganews Magazines Meganews Magazines

Wyposażono go w przyjazny dla użytkownika ekran dotykowy i drukarkę Ricoh. Klienci mogą wybierać spośród 200 tytułów, wgrywanych na zdalny serwer przez wydawców.

Wystarczy zapłacić kartą, by po 2 minutach odebrać jeszcze ciepły wydruk. Firma Meganews zapowiada, że już wkrótce oferta powinna zostać uzupełniona o wydawnictwa obcojęzyczne.

Szwedzi wyjaśniają, że takie rozwiązanie jest korzystne nie tylko dla wydawców, ale i dla środowiska. Przed czerwcowym debiutem instytut badawczy Innventia porównał cykle życiowe tradycyjnie wydawanej i dystrybuowanej gazety oraz produktu drukowanego w kiosku. Okazało się, że ten drugi oznacza ok. 60-proc. zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Powodem jest głównie efektywność zużycia papieru - w kiosku sprzedaje się w końcu wszystkie drukowane egzemplarze, zaś w modelu tradycyjnym ok. 40% gazet/magazynów trafia do recyklingu.

 

kiosk automatyczny gazeta magazyn wydawca numer drukowanie Meganews