Kofeina zwiększa zdolność do rozwiązywania problemów. Nie stymuluje jednak kreatywności
Kofeina zwiększa zdolność do skupienia i rozwiązywania problemów. Wyniki badań amerykańskiego zespołu, które ukazały się w piśmie Consciousness and Cognition, pokazują jednak, że nie stymuluje kreatywności.
W kulturach zachodnich kofeina jest stereotypowo kojarzona z twórczymi zawodami i stylem życia: od pisarzy z kawą poczynając, na programistach z napojami energetycznymi kończąc. W tych stereotypach kryje się więcej niż ziarno prawdy - podkreśla prof. Darya Zabelina z Uniwersytetu Arkansas.
O ile korzyści poznawcze wynikające ze spożycia kofeiny są dobrze poznane (wystarczy wspomnieć chociażby o wzroście czujności czy poprawie funkcji motorycznych), o tyle jej wpływ na kreatywność jest już słabiej zbadany.
W ramach swoich badań Zabelina osobno rozpatrywała myślenie dywergencyjne (rozbieżne) i konwergencyjne (zbieżne). Myślenie dywergencyjne to poszukiwanie wielu rozwiązań (wytwarzanie niezwykłych, lecz właściwych odpowiedzi na standardowe pytania), zaś myślenie konwergencyjne to posługiwanie się wiedzą i logiką, by wybrać najlepsze rozwiązanie problemu (wiele czynników jest scalanych w jedno rozwiązanie).
Badanie, którego wyniki ukazały się w piśmie Consciousness and Cognition, pokazało, że kofeina poprawia myślenie konwergencyjne, ale nie ma znaczącego wpływu na myślenie dywergencyjne.
W studium wzięło udział 88 ochotników (większość stanowiły kobiety), którzy dostali albo 200-mg tabletkę kofeinową (odpowiednik jednej mocnej kawy), albo placebo; tabletki przygotowała miejscowa apteka. Wszystkich testowano pod kątem myślenia konwergencyjnego i dywergencyjnego, pamięci roboczej i nastroju. Badanych poproszono, by od 16 poprzedniego dnia powstrzymali się od spożywania napojów kofeinowych i alkoholowych.
Kofeina znacząco wspomagała rozwiązywanie problemów, ale nie miała wpływu na twórcze myślenie. Ponieważ nie ma też mowy o jego pogorszeniu, możemy nadal pić kawę; nie zaburzymy sobie w ten sposób tej zdolności.
Stwierdzony efekt utrzymał się po wzięciu poprawki na oczekiwania ludzi względem kofeiny (wyniki kwestionariusza CaffEQ, Caffeine expectancy questionnaire), ich przekonania odnośnie tego, co zażyli: kofeinę czy placebo, a także zmiany nastroju.
Zabelina dodaje, że nie stwierdzono, by kofeina znacząco oddziaływała na pamięć roboczą. Badani, którzy ją przyjmowali, twierdzili za to, że czują się mniej smutni.
Komentarze (2)
Antylogik, 13 marca 2020, 14:14
Nie będę odkrywczy - spycholodzy znowu w akcji, czyli rozpowszechnianie pseudo-nauki. Po pierwsze
Dokładnie aż 60 kobiet i tylko 28 mężczyzn. Dlaczego taki podział? Kobiety z natury są mniej kreatywne od mężczyzn, szczególnie na polu nauki, stąd jest to jedna z przyczyn, że większość nagród za osiągnięcia naukowe otrzymują mężczyźni. Jeśli ktoś nie ma potencjału kreatywnego myślenia, to nie będzie go miał po wypiciu kawy.
Kofeina poprawia koncentrację, a więc naturalnie myślenie konwergencyjne. Poza tym kofeina zwiększa poziom stresu, natomiast myślenie kreatywne wymaga relaksu. I ot cała tajemnica, nie trzeba robić do tego wielkich badań, które w dodatku są nie do końca wiarygodne, skoro dyskryminuje się w nich mężczyzn.
rysiek, 13 marca 2020, 15:24
Pseudo-naukowe ble, ble, ble