Małe i tanie kolorowe lasery

| Technologia

Naukowcy biorący udział w AVS International Symposium and Exhibition poinformowali, że dzięki ich najnowszym badaniom nad elektrostatyką już wkrótce kolorowe drukarki laserowe będą tańsze i nawet o 70% mniejsze niż obecnie.

Pierwsze badania nad zjawiskami elektrostatycznymi przeprowadził Benjamin Franklin, od którego urodzin minęło w bieżącym roku 300 lat. Mimo tak długiego upływu czasu, naukowcy wciąż nie rozszyfrowali niektórych praw rządzących elektrostatyką. Wśród najmniej zrozumiałych fenomenów są olbrzymie siły, z jakimi naładowane ciała się przyciągają. A właśnie siły elektrostatyczne wykorzystywane są w technologii laserowego druku. Powodują one, że toner przylega do wskazanych przez laser miejsc światłoczułego bębna, z których przenoszony jest na papier.

Lawrence Schein, były badacz Xeroksa i IBM-a oraz Stanley Czarnecki z Torrey Pines Research prowadzili badania nad siłami działającymi podczas zjawisk elektrostatycznych. Zainspirowały one powstanie firmy Aetas Systems, która chce opracować nową technologię kolorowego druku laserowego. Schein, zatrudniony w Aetas na stanowisku konsultanta uważa, że jeśli udałoby się zmniejszyć siłę, z jaką toner przyczepia się do bębna, można by stworzyć mniejsze i tańsze drukarki.

Aby to osiągnąć naukowiec wykorzystał nanotechnologię: każda z cząstek tonera została pokryta niewielkimi kulkami krzemu, z których każda ma średnicę 10 nanometrów, a więc jest tysiąc razy mniejsza od cząsteczki toneru. Krzem uniemożliwia kontakt pomiędzy powierzchnią a krawędziami cząsteczki, przez co zmniejsza liczbę punktów kontaktu, a tym samym zmniejsza działające siły, dzięki którym toner przylega do bębna.

Obecnie w wielu kolorowych drukarkach laserowych poszczególne składowe, z których tworzony jest pełny wydruk, nie są kładzione bezpośrednio z bębna na papier, ale są najpierw przenoszone na specjalną taśmę pośredniczącą.

Dzięki zmniejszeniu sił działających na toner i bęben można wyeliminować cały mechanizm pośredniczący. W efekcie, jak ma nadzieję Aetas, laserowe drukarki kolorowe będą miały rozmiary i wagę podobna do drukarek monochromatycznych. Spadnie też, oczywiście, ich cena.

kolorowa drukarka laserowa AVS International Symposium and Exhibition Lawrence Schein Stanley Czarnecki Aetas Systems