Trwają testy komarów GMO
Brytyjska firma Oxites wyprodukowała genetycznie zmodyfikowane samce komarów z gatunku Aedes aegypti. Zadaniem samców jest zapłodnienie samicy, jednak w wyniku zapłodnienia nie rozwiną się młode. Zdaniem przedstawicieli brytyjskiej firmy, powinno to doprowadzić do znacznej redukcji populacji komarów, a co za tym idzie, ograniczyć liczbę osób cierpiących na przenoszone przez nie dengę czy chikungunyę.
Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych komarów ma być alternatywnym sposobem walki z nimi. Obecnie owady zwalcza się rozpylając pestycydy.
Pierwsze próby polowe z użyciem zmodyfikowanych Aedes aegypti są już prowadzone w Brazylii. Oxitec chciałaby też rozpocząć testy na Florydzie. Firma czeka na zgodę FDA, a tymczasem mieszkańcy południa Florydy organizują się w proteście przeciwko pomysłom Brytyjczyków.
Komentarze (3)
BogiUbogi, 30 stycznia 2015, 12:18
Nie zaburzą ekosystemu tym?
Sławko, 30 stycznia 2015, 12:58
Nie zaburzą ekosystemu, bo nie będzie miało to większego znaczenia. Musieliby wyprodukować miliardy, setki miliardów takich komarów, aby cokolwiek zdziałać, bo drogą selekcji naturalnej przeżyją tylko te komary, które ... będą miały młode. Gen który znajduje się w zmodyfikowanym komarze nie przejdzie do następnego pokolenia komarów, bo nie ma jak. Ograniczenie populacji może nastąpić jedynie w wyniku tego, że samiec zapłodni mniej "naturalnych" samic.
BogiUbogi, 30 stycznia 2015, 16:56
Miałem na myśli lokalnie . Po prostu obawiam, że że mogą wyeliminować czyjś pokarm na niewielkiej powierzchni .