Hormony jajników budzą nowo odkryte komórki macierzyste piersi

| Medycyna
FranUlloa (Francisca Ulloa), CC

W piersiach zlokalizowano długowieczne komórki macierzyste, które odpowiadają za wzrost gruczołów mlecznych w czasie ciąży.

Nowo opisane komórki reagują na hormony jajników progesteron i estrogen. Odkrycia dokonali doktorzy Nai Yang Fu i Anne Rios oraz profesorowie Jane Visvader i Geoff Lindeman z Instytutu Elizy i Waltera Hallów, którzy w ramach 20-letniego programu badają, jak piersi rozwijają się z komórek macierzystych, a także jak z komórek macierzystych i rozwijającej się tkanki piersi powstają nowotwory.

Gdy przyglądaliśmy się genom aktywowanym w komórkach macierzystych piersi, mogliśmy wyróżnić podtypy różniące się ekspresją genów kodujących białka zwane tetraspaniną 8 i Lgr5. Patrząc na poziom tetraspaniny i Lgr5 na powierzchni komórek, dało się wydzielić 3 grupy - wyjaśnia Fu.

Autorzy publikacji z pisma Cell Biology posłużyli się nowoczesnymi technologiami, m.in. obrazowaniem 3D, by wykazać, że poszczególne grupy komórek macierzystych inaczej się zachowują i są zlokalizowane w innych częściach piersi. Skupiliśmy się zwłaszcza na podtypie z najwyższymi poziomami obu białek; komórki tego rodzaju znajdują się w proksymalnym rejonie piersi wokół brodawek - opowiada dr Rios.

Prof. Visvader dodaje, że zwykle komórki te były uśpione (nie dzieliły się). Po wystawieniu na oddziaływanie progesteronu i estrogenu budziły się jednak i mogły szybko dawać początek nowym komórkom piersi.

Akademicy wykazali, że komórki macierzyste z wysokimi poziomami tetraspaniny 8 i Lgr5 są pod wieloma względami podobne do podtypu trójujemnego raka piersi z niską ekspresją klaudyn 3, 4 i 7 (jest to typ MSL, od ang. mesenchymal stem-like).

Raki te często nawracają, co oznacza gorsze prognozy dla pacjentek. Australijczycy mają nadzieję, że dalsze badania nad długowiecznymi komórkami macierzystymi uda się wykorzystać do ulepszenia terapii.

komórki macierzyste pierś gruczoł mlekowy ciąża tetraspanina 8 Lgr5 Nai Yang Fu