Rekordowo stabilna informacja kwantowa
Naukowcy z uniwersytetów w Oxfordzie i Princeton wraz ze specjalistami z Lawrence Berkeley National Laboratory (LBNL) poinformowali o dokonaniu ważnego odkrycia na drodze do powstania komputerów kwantowych. W maszynach takich informacja ma być przechowywana w postaci kwantowych bitów, qubitów. Jednak dane w postaci stanu kwantowego są bardzo niestabilne i mogą zostać bardzo łatwo zmienione przez wpływ środowiska.
Amerykańskim naukowcom udało się odizolować je od tego wpływu. Aby to osiągnąć przygotowali hybrydowy system składający się z elektronów i jąder atomu fosforu umieszczonych w krysztale krzemu. Jądro i elektron zachowują się wówczas jak miniaturowe kwantowe magnesy, zdolne do przechowywania informacji. Elektron w krysztale zajmuje (jako rozmyta gęstość prawdopodobieństwa) obszar ponad milion razy większy i jako taki ma tysiące razy silniejsze pole magnetyczne niż jądro atomu. Dzięki temu można go wykorzystać do manipulowania informacją i jej mierzenia, nie nadaje się jednak do jej przechowywania, gdyż jest bardzo niestabilny. Tutaj rozpoczyna się rola jądra atomowego. Gdy informacja zawarta w elektronie jest już gotowa do przechowywania, zostaje ona wysłana do znacznie bardziej stabilnego jądra. Eksperymenty wykazały, że taka metoda pozwala na przechowywanie informacji kwantowej przez 1750 milisekund (1,75 sekundy). To znaczny postęp, ponieważ dotychczas udawało się ją przechować przez kilkadziesiąt milisekund.
Opisane powyżej badania są bardzo ważne, jednak nie należy się spodziewać, by w najbliższych latach powstały prawdziwe komputery kwantowe. Eksperyment był trudny do przeprowadzenia, a udał się on dzięki wzbogaceniu krzemu izotopem 28Si i wyhodowaniu niezwykle czystego, dużego kryształu.
Komentarze (11)
Zatochi, 27 października 2008, 13:45
powinno chyba być: prawdziwe komputery kwantowe, a nie krzemowe...
googster, 27 października 2008, 14:27
"Elektron jest milion razy większy od atomu i ma tysiące razy silniejsze pole magnetyczne, niż jądro."
to kompletnie niedorzeczne! elektron jest znacznie mniejszy od atomu (również od jego jądra) i ma pole magnetyczne o przybliżonej wartości co jądro.
Aminanimator, 27 października 2008, 15:06
A było tak, że Nieanion i Niekation usiedli raz wespół na inwekcyzie wspólnej i jęli deliberować swą własną antysyntezę.
waldi888231200, 27 października 2008, 15:09
:'( mariusz wykasuj ten skompromitowany artykuł
Mariusz Błoński, 27 października 2008, 17:14
Oj tam, od razu wykasuj. Po prostu wyraz wyleciał w edycji No i poprawki kolejnych poprawek nie zawsze się sprawdzają Już wszystko powinno być ok.
Wielkie dzięki za wszystkie uwagi.
waldi888231200, 28 października 2008, 04:26
Mariusz to jest bzdura, bo neutron po wystrzeleniu elktronu zostaje protonem a zbiór protonów i neutronów to właśnie jądro atomu, tak samo nie może mieć silniejszego pola magnetycznego bo to on kręci się wokół jądra.
Tutaj fantazja przerosła fantazję Lema, a balon głupoty przeleciał obok księżyca
chcą powiedzieć że w elktronie można zapisać informację a następnie mają wpływ na jej przesłanie do jądra?? w jądra to należałoby ich chyba kopnąć - odajcie kasę złodzieje.
Ciekawostką jest że rzeczy dzieją się w plasterku krzemu, do tego nikt nigdy elektronu nie widział a co dopiero dyskutować o informacji przesyłanej do jądra
Chyba że przegapiłem powstanie mikroskopu kwarkowego to bardzo przepraszam.
googster, 28 października 2008, 09:36
"Już wszystko powinno być ok."
nic nie jest ok
LUKILUKEN, 28 października 2008, 10:01
Co za kretynizm. A jeszcze niedawno czytaliśmy artykuł o filtrowaniu wiadomości w internecie i obiektywnym/zdystansowanym podchodzeniu do wszelkiego typu informacji, a tu masz: Kopalnia Wiedzy sama sieje ciemnotę i dezinformację.
mikroos, 28 października 2008, 10:20
A po co od razu takie słowa, że kretynizm i ciemnota? Jeśli coś Ci nie gra, nie musisz tego czytać, ale jak już czytasz, możesz swoją krytykę wobec Mariusza/KW wyrazić trochę delikatniej.
Mariusz Błoński, 28 października 2008, 12:08
Panowie... nie mam pojęcia, jak to się dzieje, ale w materiałach Princeton University, wyraźnie można przeczytać, co następuje:
"inside the crystal the electron is more than a million times bigger than the nucleus, with a magnetic field that is a thousand times stronger".
http://engineering.princeton.edu/news/qubit
Ja tam z naukowcami z Princeton nie będę się sprzeczał
Pytanie więc brzmi... pomyłka czy nie pomyłka.
Mariusz Błoński, 28 października 2008, 12:18
Już wiem... zapytałem bardzo mądrego człowieka i dowiedziałem się, że za bardzo uprościli opis. Już poprawiam.