Uderzające różnice w konektomie kobiet i mężczyzn

| Psychologia
frostnova, CC

W jednym z największych jak dotąd badań konektomu (systemu połączeń w mózgu) zespół dr Ragini Vermy z Uniwersytetu Pensylwanii zauważył u mężczyzn silniejsze połączenia części przedniej z tylną oraz w obrębie półkul, co sugeruje, że męskie mózgi są tak ustrukturowane, by ułatwiać komunikację między percepcją a skoordynowanym działaniem. Z kolei u kobiet rzucają się w oczy połączenia między półkulami, co wskazuje na ułatwianie porozumiewania między ośrodkami analitycznymi oraz intuicyjnymi.

Ragini Verma, PhD, Proceedings of National Academy of Sciences

W ramach studium Amerykanie śledzili płciowospecyficzne różnice w systemie połączeń w czasie rozwoju w próbie 949 osób (521 dziewcząt i 428 chłopców) w wieku 8-22 lat. Posługiwali się przy tym obrazowaniem tensora dyfuzji (ang. diffusion tensor imaging, DTI).

U kobiet natrafiono na rozbudowany konektom między prawą a lewą półkulą części nadnamiotowej. U mężczyzn występowała większa łączność w obrębie półkul. W obrębie móżdżku sytuacja wyglądała dokładnie odwrotnie: to u panów występowała wzmożona łączność między półkulami, podczas gdy u płci pięknej dominowały połączenia wewnątrzpółkulowe.

U dzieci poniżej 13. r.ż. naukowcy zauważyli niewiele różnic międzypłciowych. Stały się one wyraźniejsze u dojrzewającej młodzieży w wieku 14-17 lat oraz u młodych dorosłych powyżej 17 r.ż.

To [...] uderzające, jak bardzo mózgi kobiet i mężczyzn są komplementarne. Szczegółowe mapy konektomu nie tylko pomagają zrozumieć, jak płcie myślą. Rzucają także nieco światła na przyczyny zaburzeń neurologicznych, a trzeba pamiętać, że często są one związane z płcią - podkreśla dr Ruben Gur.

W kolejnych etapach studium akademicy zamierzają m.in. ustalić, które połączenia są płciowospecyficzne, a które występują u wszystkich.

konektom mózg kobiety mężczyźni półkule móżdżek część nadnamiotowa percepcja działanie Ragini Verma