Zapłacą za korumpowanie polskich urzędników

| Technologia
sxc.hu

HP zapłaci grzywnę w wysokości 108 milionów dolarów. To cena ugody, jaką firma zawarła z amerykańskimi Departamentem Sprawiedliwości oraz Komisją Giełd i Papierów Wartościowych (SEC). Urzędy stawiają koncernowi zarzuty złamania ustawy Foreign Corrupt Practices Act. Przedstawiciele HP dopuścili się bowiem korupcji w Polsce, Rosji i Meksyku.

Za przestępstwa dokonane w trzech regionalnych oddziałach HP firma ma zapłacić 76.760.224 USD grzywny związanej z zarzutami kryminalnymi. Kolejne 31.472.250 USD zapłaci tytułem odszkodowań i grzywien związanych z zarzutami cywilnymi.

Nieodpowiednie zachowanie opisane w ugodzie miało związek z działaniami niewielkiej liczby osób, które nie są już pracownikami naszej firmy. HP w pełni współpracowało z Departamentem Sprawiedliwości oraz Komisją Giełd i Papierów Wartościowych podczas śledztwa - czytamy w oświadczeniu wydanym przez Johna Schultza, wiceprezesa firmy i jej głównego prawnika.

Podmioty zależne Hewlett-Packarda utworzyły nielegalny fundusz, który służył do wypłacania łapówek, założyły całą sieć podmiotów zależnych oraz kont bankowych służących praniu pieniędzy, prowadziły podwójną księgowość, by monitorować swoją działalność korupcyjną oraz używały anonimowych kont e-mail i telefonów na kartę, za pomocą których umawiano się na tajne spotkania, gdzie dochodziło do wręczania łapówek - stwierdził zastępca Prokuratora Generalnego USA W oficjalnym oświadczeniu zauważono też rolę organów ścigania z Polski, Niemiec i Meksyku, które pomogły w ściganiu korupcji.

W Polsce dotychczas zarzuty postawiono 41 osobom, w tym wysoko postawionym urzędnikom MSWiA.

korupcja HP grzywna ugoda