Strażnicy rybackich tradycji odkryli kolejne zabytki sprzed wieków

| Humanistyka
Black Rock Lave Net Heritage Fishery

Dwaj bracia spacerujący przy ujściu rzeki Severn w hrabstwie Monmouthshire znaleźli 4 kosze rybackie pochodzące najprawdopodobniej z XIV w. Przez kilkaset lat były one przykryte warstwą szlamu i gliny. Odsłoniły je dopiero ostatnie silne sztormy.

Martin i Richard Morganowie są członkami Black Rock Lave Net Heritage Fishery i mają oko na estuarium poza sezonem. Wcześniej zdarzało im się znaleźć prehistoryczne kości zwierząt i wraki drewnianych łodzi.

To niesamowite wiedzieć, że ostatnia osoba, która widziała kosze, żyła prawdopodobnie w XIV w. - podkreśla Martin i dodaje, że podobne kosze, na które jego grupa natrafiła 7 lat temu, zostały udokumentowane przez Cadw - agendę rządu walijskiego do spraw zachowania dziedzictwa kulturowego Walii - a datowanie radiowęglowe przeprowadzone przez specjalistów z Uniwersytetu w Reading wskazało na pochodzenie z XII-XIV w.

Te znalezione ostatnio są tak delikatne, że próba ich podniesienia może się skończyć fatalnie. Dlatego zostaną po prostu spisane. Musiały zostać porzucone lub zgubione albo zdarzyło się coś, co doprowadziło do ich zakopania. Wg Martina Morgana, kiedyś w estuarium musiała się znajdować duża baza rybacka.

kosze rybackie sztorm ujście estuarium rzeka Severn Black Rock Lave Net Heritage Fishery Martin Morgan Richard Morgan