Imponujące "ptasie móżdżki"
Choć o inteligencji ptaków z rodziny krukowatych napisano już setki prac, zwierzęta te nie przestają zadziwiać. Świadczą o tym choćby wyniki najnowszych badań, przeprowadzonych przez brytyjskich naukowców. Wynika z nich, że gawrony, pospolici przedstawiciele krukowatych, potrafią bez jakiegokolwiek przygotowania wykorzystać dostępne w ich otoczeniu narzędzia do upolowania zdobyczy.
Autorzy studium, Christopher Bird z University of Cambridge oraz Nathan Emery z Queen Mary University of London, postanowili sprawdzić inteligencję gawronów podczas zdobywania pożywienia. Przygotowali w tym celu słój wypełniony wodą w taki sposób, by lustro cieczy było poza zasięgiem dzioba ptaka, a następnie umieścili w nim robaka - jeden z podstawowych składników diety krukowatych.
Jedyną pomocą, jaką gawrony uzyskały od badaczy, było przygotowanie stosu kamieni. To niewiele, lecz ptaki bardzo szybko i bez wcześniejszego treningu zaczęły wrzucać je do słoja tak, by podnieść lustro wody i podsunąć robaka pod sam dziób.
Jakby tego było, po kilku próbach ptaki zaobserwowały, że poziom cieczy podnosi się najszybciej po wrzuceniu największego kamienia, i zaczęły regularnie stosować taką właśnie metodę polowania.
W kolejnym eksperymencie wykorzystano podobny słój, lecz wypełniono go trocinami. Tym razem ptaki szybko dostrzegły, że używanie kamieni nie ma sensu, ponieważ miękkie podłoże zapada się pod ich ciężarem i utrudnia wydobycie pokarmu. Efektem była szybka rezygnacja z bezcelowego wysiłku.
Co ciekawe, w naturze krukowate nie zachowują się równie sprytnie (a przynajmniej nikt tego nie zaobserwował). Bird i Emery tłumaczą jednak, że nie wynika to z braku zdolności, lecz z faktu, iż jest to zwyczajnie niepotrzebne. W swoim naturalnym otoczeniu ptaki te... nie mają bowiem większych problemów ze znalezieniem dostatecznej ilości pożywienia.
Komentarze (4)
Jurgi, 5 września 2009, 10:55
O zdumiewającej inteligencji różnych gatunków ptaków nie po raz pierwszy słyszę. Cieszą mnie te badania z choćby jednego powodu, pokazują, że przewaga człowieka nad resztą świata zwierzęcego jest ilościowa, a nie jakościowa: kamyczek do ogródka kreacjonistów. Okazuje się (co zresztą powinno być oczywiste), że inteligencja to rzecz ewolucyjna, a nie jakiś „dar”.
Niestety, obawiam się, że po prostu niektórzy ludzie nie mają potrzeby używania inteligencji… wskutek czego powstają takie bzdury jak kreacjonizm — samospełniająca się bzdura, bo wydaje się cofać ewolucję mózgu.
Douger, 5 września 2009, 13:31
Szkoda, że kruk jest u nas ptakiem ściśle chronionym, więc obowiązuje całkowity zakaz hodowli ( trzeba mieć zgodę ministra środowiska). Czesi natomiast są pozbawieni tego zakazu i można legalnie kupic kruki w sklepach zoologicznych. A ptak jest niebywale bystry, niewmygający i da się tresować.
lucky_one, 5 września 2009, 14:18
No proszę... jak na zwierzęta to faktycznie nieźle - i to jeszcze do tego ptaki..
Ja mam problem, żeby sukę mojej dziewczyny nauczyć siadania na komendę przed rzuceniem patyka :/ A tu taki gawron sam cwaniaczy, bez żadnych dodatkowych bodźców
wilk, 14 września 2009, 13:45
Filmiki z tego eksperymentu:
A tutaj kruk robiący haczyk:
Albo to ten sam (na pierwszym filmiku widać dwa w klatce), albo jeden nauczył się od drugiego.