Papier, czytnik, tablet
Na Uniwersytecie Jana Gutenberga w Moguncji przeprowadzono pierwsze na świecie badania dotyczące wygody czytania książek papierowych, e-booków oraz książek elektronicznych wyświetlanych na ekranie tabletu.
E-booki i inne typy książek elektronicznych odgrywają coraz ważniejszą rolę na światowym rynku. Jednak w Niemczech klienci są szczególnie sceptyczni w odniesieniu do czytników książek elektronicznych i e-booków. Nasze badania miały pokazać, czy istnieją rzeczywiste powody tego sceptycyzmu - stwierdził autor badań, profesor Stephan Fussel. Badania dają nam naukowe podstawy do odrzucenia szeroko rozpowszechnionej opinii, jakoby czytanie z ekranu niosło ze sobą negatywne skutki. Nie ma czegoś takiego jak zderzenie kultur czytania - dodaje uczony.
Niemal wszyscy uczestnicy badań mówili, że najbardziej lubią czytać książki w postaci papierowej. Była to dominująca subiektywna odpowiedź, jednak nie potwierdziły jej wyniki badań - stwierdził profesor Matthias Schlesewsky.
Z badań wynikało bowiem, że informacje czytane na ekranie tabletu są łatwiej przyswajane niż wówczas, gdy są odbierane z drukowanej książki czy czytnika książek elektronicznych. Ponadto okazało się, że starsze osoby czytają szybciej, gdy korzystają z tabletów. U osób młodszych takiej zależności nie zauważono.
Subiektywne odczucia dotyczące różnicy pomiędzy czytnikami książek a książkami również nie znalazły odbicia w wynikach badań. Uczestnicy eksperymentów stwierdzali bowiem, że wygodniej czyta im się książkę drukowaną, tymczasem naukowcy nie zauważyli żadnej różnicy. Subiektywne preferencje dla druku nie znalazły odbicia ani w szybkości czytania, ani w przyswajaniu informacji - mówi Schlesewsky.
Badania prowadzono na dwóch grupach: młodszych i starszych dorosłych. Każdy z uczestników czytał różne teksty o różnych poziomach trudności. Miał do dyspozycji drukowaną książkę, Kindle'a oraz iPada. Wyniki były zbierane dzięki pomiarom ruchów oczu oraz za pomocą EEG.
Badania były współorganizowane przez stowarzyszenie niemieckich wydawców i księgarzy.
Komentarze (6)
ubik64, 21 października 2011, 09:26
mi się dużo wygodniej/szybciej czyta książkę na e-papierze niż typową papierową
Alek, 21 października 2011, 11:18
Ciekawe. E-papier ma mniejszą rozdzielczość i kontrast niż nowa książka. Czyżby od pewnej wielkości nie było już różnicy w percepcji?
@ ubik64
Jakiego czytnika używasz?
W jaki sposób zaznaczasz fragmenty tekstu?
Czy możesz potem skonwertować plik np. do docx i zaznaczenia, notatki, komentarze etc. pozostają?
Mr.Root, 21 października 2011, 11:53
Mniejszy kontrast ułatwia czytanie.
Alek, 21 października 2011, 12:09
Czyli brak kontrastu owocuje czytaniem doskonałym?
marximus, 21 października 2011, 19:17
kindle jest wygodniejszy, a jakość e-ink w nim zastosawany jest b.dobry. Czyta się bardzo dobrze , zero zmęczenia. Kiedyś dawno, próbowałem czytać na netbooku i to było bardzo męczące.
Usher, 22 października 2011, 15:43
Z artykułu nie wynika, czy badania były prowadzone dla różnych warunków czytania. W warunkach bliskich optymalnym różnic dla różnych nośników tekstu faktycznie może nie być, jednak odczucia uczestników badań bazują na praktyce czytania w różnych warunkach, często odbiegających od optymalnych.