Kościół a ewolucja
Jak Kościół katolicki odnosi się do teorii ewolucji Darwina? Od czasu otwarcia archiwów Świętego Oficjum w 1997 roku możliwe stało się poznanie tego zagadnienia w sposób obiektywny i całościowy.
„Kościół a ewolucja” ukazuje jasny i kompletny obraz kontrowersji wokół teorii Darwina w teologii katolickiej i w świecie nauk przyrodniczych. Wyjaśnia m.in. czym jest teoria inteligentnego projektu, czym teistyczny ewolucjonizm, a czym kreacjonizm. Pomimo tego, że napisana jest jako praca naukowa utrzymana została w lekkim i przystępnym stylu.
Czytając ją, prześledzisz debaty dziewiętnastowiecznych teologów i wypowiedzi współczesnych papieży. Dowiesz się, co na temat ewolucji mówi kard. Ch. Schönborn oraz dlaczego jego stanowisko skrytykował bp J. Życiński. Książka Michała Chaberka skierowane jest do wszystkich odważnych ludzi, którzy nie boją się myśleć.
Ze strony wydawnictwa można pobrać plik ze spisem treści [PDF] oraz fragmentem książki [PDF].
O autorze:
Michał Chaberek – dominikanin, (ur. w 1980 r. w Gdańsku) – studiował zarządzanie na Uniwersytecie Gdańskim oraz teologię w Kolegium Dominikanów w Warszawie i Krakowie. W 2007 roku przyjął święcenia kapłańskie. Trzy lata pracował w Lublinie, pełniąc posługę duszpasterza akademickiego, katechety i rekolekcjonisty. W 2011 obronił doktorat z teologii fundamentalnej na UKSW. W tym samym roku uczestniczył w elitarnym seminarium naukowym organizowanym przez Discovery Institute w Seattle. Interesuje się teorią inteligentnego projektu, historią teologii i nauczaniem św. Tomasza z Akwinu. Mieszka w Warszawie.
Komentarze (5)
TrzyGrosze, 14 czerwca 2012, 12:39
Nie przeczytałem, a już krytykuję, tzn nie książkę, a dywagacje kościoła na temat ewolucji Darwina. Intelektualizowanie biblijnych metafor, pisanych w tamtych warunkach społecznych, przy tamtej wiedzy ogólnej i wykształceniu społeczeństwa, wygląda na tłumaczenie się współczesnego kościoła z tego " co autor ma na myśli".
Kościół polegnie w takich dysputach.
adamly, 24 września 2012, 22:48
W stylu "przYstępnym" oczywiście, a nie "przEstępnym"
Mariusz Błoński, 25 września 2012, 15:36
Dzięki
@TrzyGrosze: dotychczas nie poległ
TrzyGrosze, 27 września 2012, 07:30
Czyli jednak opcja 7 dni, okazała się w końcu słuszna ?!
Hm, musiałem przespać tę nowinkę.
Jajcenty, 27 września 2012, 14:51
Ejże, to już dawno załatwiona sprawa - jakaś dylatacja, czy też odmienne definicje doby....