Tłuszczowy metabolit do leczenia serca

| Zdrowie/uroda
Endo et al., 2014

Najnowsze badania japońskich naukowców na myszach wytwarzających własny kwas eikozapentaenowy (EPA) - związek z grupy kwasów omega-3 - wykazały, że są one chronione przed chorobami serca i że ich serce lepiej funkcjonuje.

Elementem koniecznym ochrony okazał się jeden z metabolitów EPA - uwalniany przez makrofagi kwas 18-hydroksyeikozapentaenowy (18-HEPE). W ramach studium gryzonie zmodyfikowano genetycznie w taki sposób, by dochodziło u nich do ekspresji desaturazy nicienia Caenorhabditis elegans (enzym umożliwia przekształcanie długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych n-6 w n-3).

Terapia metabolitem potwierdziła spełnianą przez niego funkcję. Jak tłumaczą autorzy artykułu z The Journal of Experimental Medicine, 18-HEPE zapobiega wywołanemu przeciążeniem ciśnieniowym nieprzystosowawczemu remodelowaniu serca, a więc włóknieniu i stanowi zapalnemu.

Mając to na uwadze, Jin Endo i inni sugerują, że dieta wzbogacona o 18-HEPE mogłaby nie dopuścić do niewydolności serca u pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

kwas eikozapentaenowy EPA 18-hydroksyeikozapentaenowy 18-HEPE serce włóknienie stan zapalny makrofagi Jin Endo