Nanopowłoka z naturalnych składników
Australijscy naukowcy opracowali samoorganizującą się nanopowłokę z naturalnych składników - kwasu taninowego i kationów żelaza (Fe3+). Można ją będzie wykorzystać do dostarczania leków czy ochrony antykorozyjnej.
Piękno [zaproponowanego] rozwiązania polega na tym, że zaczynamy od naturalnie występujących materiałów. Są niedrogie, [...] uznawane za bezpieczne, a ich organizacja przebiega szybko - podkreśla prof. Frank Caruso z Uniwersytetu w Melbourne.
Po prostu mieszamy te 2 składniki [żelazo dodaje się do kwasu taninowego] i w obecności substratu - np. płaszczyzny bądź cząstki - zaczynają one niezwłocznie tworzyć cienką powłokę.
Powłoka tworzy się przy określonym pH. Naukowcy potrafią kontrolować jej grubość. Caruso twierdzi, że w przyszłości można by w ten sposób opakowywać cząstki z roztworu. Po usunięciu cząstki pozostawałaby pusta skorupka. Wg nas, to alternatywna strategia dostarczania np. szczepionek czy leków. Kapsułkę dałoby się zaprojektować w taki sposób, by ulegała degradacji w różnych warunkach, czyli w konkretnym rejonie organizmu.
Australijczycy dodają, że proces łatwo przeskalować, dodatkowym plusem jest też minimalna cytotoksyczność.
Komentarze (1)
tommy2804, 12 lipca 2013, 23:45
"Naturalność" przede wszystkim...