Ocieplenie mniej groźne dla lasów tropikalnych?

| Nauki przyrodnicze
Pen Araneae

Jednym z najbardziej widocznych i katastrofalnych skutków globalnego ocieplenia ma być błyskawiczna utrata lasów Amazoni. Jednak autorzy nowych badań odrzucają wcześniejsze wyniki i twierdzą, że do końca bieżącego wieku lasy tropikalne nie będą zanikały szybciej niż zwykle.

Naukowcy pracujący pod kierunkiem Chrisa Huntingforda z brytyjskiego Center for Ecology and Hydrology, wykorzystali 22 różne modele klimatyczne i przeprowadzili najszerzej z dotychczas zakrojonych badań nad wpływem globalnego ocieplenia na ilość węgla uwięzionego w lasach tropikalnych Amazonii, Ameryki Centralnej, Azji i Afryki. Wszyskie symulacje z wyjątkiej jednej wykazały, że do roku 2100 lasy tropikalne utrzymają tyle węgla co obecnie.

Huntingford zaznacza jednak, że kwestia nie jest przesądzona. Trudno bowiem przewidywać zmiany klimatyczne na szczeblu regionalnym. Ponado każdy z modeli nieco inaczej prowadzi symulacje. Model, który jako jedyny wykazał zanikanie lasów to HadCM3 wykorzystywany przez brytyjskie Met Office w Hadley Centre. Już wcześniejsze badania z jego użyciem wskazywały na możliwość masowej utraty lasów Amazonii.

Klimatolog Peter Cox z University of Exter wyjaśnia, że HadCM3 jako jedyny model przewiduje ekstremalne niedobory wody w Amazonii, stąd wynikające z tego zanikanie lasów. Jednak, jak zauważa Cox, ostatnie dane czynią pojawienie się susz w tamtym obszarze znacznie mniej prawdopodobnymi.

Naukowcy zdobywają coraz więcej informacji, coraz bardziej udoskonalają modele klimatyczne. I coraz częściej wynika z nich, że lasy tropikalne odczują zmiany klimatyczne w mniejszym stopniu niż dotychczas przypuszczano. Niewykluczone, że większym zagrożeniem niż sam wzrost temperatury okażą się dla lasów deszczowych gwałtowne zjawiska pogodowe, które mogą mu towarzyszyć.

las tropikalny las deszczowy Amazonia ocieplenie klimatu