Laser poruszył grafen
Gdy Yongsheng Chen z Uniwersytetu Nankai w chińskim mieście Tianjin i jego koledzy cięli za pomocą lasera grafenową gąbkę, ze zdumieniem zauważyli, że gąbka się porusza. Zaskoczyło ich to, gdyż laser służył to usuwania pojedynczych molekuł, a gąbka miała kilka centymetrów grubości, powinna więc być zbyt duża, by światło lasera mogło ją poruszyć.
Zdumieni naukowcy umieścili fragmenty gąbki w próżni i ostrzeliwali je za pomocą światła laserowego o różnej długości fali i intensywności. Okazało się, że można w ten sposób podrzucić fragment gąbki nawet na 40 centymetrów w górę. Co więcej, grafen poruszał się nawet wtedy, gdy był oświetlany światłem słonecznym skupionym za pomocą soczewek.
Chińczycy nie wiedzą jeszcze, dlaczego grafen się porusza. Wykluczyli, by laser odparowywał część materiału, a ruch pochodził z powstających w ten sposób gazów. Być może fotony przekazują pęd materiałowi i go przyspieszają, jednak uczeni uważają, że siły, jakie musiały działać na grafen, były zbyt duże, by mogły pochodzić wyłącznie z fotonów. Sądzą, że grafen absorbuje energię lasera i pojawiają się w nim ładunki elektryczne. Gdy materiał nie może ich już więcej pomieścić, nadmiarowe elektrony są wyrzucane i to one przyspieszają grafen. Na razie nie jest jasne, dlaczego elektrony nie uciekają w przypadkowych kierunkach, ale wstępne eksperymenty sugerują, że ostatnia z hipotez jest prawdziwa.
Przypadkowe odkrycie dokonane przez Chińczyków może posłużyć w przyszłości do budowy napędów kosmicznych z grafenowym żaglem słonecznym. Mimo, że siły działające na taki grafen będą mniejsze niż w silnikach rakietowych, to już teraz są o wiele rzędów wielkości większe od sił działających na testowane obecnie żagle słoneczne.
Komentarze (5)
Astroboy, 29 maja 2015, 15:42
Nie wiecie nawet, jak tytuł
poruszył mnie osobiście.
Normalnie perpetuum mobile!
Jeśli siły działające na grafen nie pochodziły jedynie od fotonów, to byłby potrzebny dodatkowy kopniak. Rozumiem, że tak jednak nie było.
Jajcenty, 29 maja 2015, 16:44
No tak. Też mi się wydaje, że obecne tłumaczenie gwałci ze dwie zasady zachowania.
Flaku, 29 maja 2015, 19:14
A mnie ciekawi jak wygląda struktura grafenowej gąbki.
Astroboy, 29 maja 2015, 19:16
Wreszcie celna i MERYTORYCZNA uwaga.
krzysiek, 30 maja 2015, 00:43
tia... wystarczyło rzucić okiem na źródło http://www.nature.com/ncomms/2015/150120/ncomms7141/full/ncomms7141.html
ale kto w dzisiejszych czasach dowiaduje się czegoś samemu, łatwiej zapytać na forum