Opportunity znowu pracuje

| Astronomia/fizyka
NASA

NASA otrzymała potwierdzenie, że łazik Opportunity jest ponownie pod całkowitą kontrolą. Przed kilkoma dniami, gdy kończyła się koniunkcja słoneczna i po miesięcznej przerwie ponownie zezwolono na komunikację z Curiosity i Opportunity okazało się, że starszy z pojazdów niespodziewanie wszedł w automatyczny tryb oczekiwania. Wstępne dane sugerowały, że do zmiany stanu łazika doszło 22 kwietnia podczas wykonywanych przezeń rutynowych badań przejrzystości atmosfery. Sądzimy, że Opportunity zrestartował swoje oprogramowanie, prawdopodobnie w czasie, gdy jego kamery wykonywały zdjęcia Słońca. Odkryliśmy, że łazik znajduje się w automatycznym trybie oczekiwania, w którym równoważy swoje zapotrzebowanie na energię, utrzymuje komunikację i oczekuje na polecenia z Ziemi. Na szczęście nasze scenariusze na czas koniunkcji przewidywały odpowiednie procedury, gdyby doszło do takiej sytuacji - mówi John Callas odpowiedzialny za Mars Exploration Rover Project.

Opportunity pracuje na Marsie już od 9 lat. Jego młodszy kuzyn, Curiosity, trafił na Czerwoną Planetę w ubiegłym roku. Swoją pierwszą koniunkcję i związane z tym moratorium na komunikację przeszedł bez najmniejszych problemów.

Opportunity wylądował na Marsie 24 stycznia 2004 roku. Jego misję zaplanowano na 3 miesiące w czasie których miał przejechać około 600 metrów. Łazik pracuje do dzisiaj. Dotychczas przebył na powierzchni planety niemal 35,5 kilometra. Najważniejsze nie jest to, jak długo pracuje i jaką odległość przejechał, ale jak wiele badań wykonał i ile danych nam dostarczył - mówi Callas. Bliźniaczy pojazd Opportunity, Spirit, zamilkł w 2010 roku.

łazik Mars Opportunity Curiosity