Mieszając, wzbogacają i utrwalają

| Nauki przyrodnicze
Linda Tanner (goingslo), CC

Tak jak ludzie produkujący perfumy, lemury katta (Lemur catta) tworzą własne mieszaniny zapachów, które mają bogatszą woń i dłużej się utrzymują.

Samce lemurów mieszają wydzieliny gruczołów nadgarstkowych i ramiennych. Wsmarowują je później w ogon.

By stwierdzić, czemu zwierzęta te łączą zapachy, naukowcy prezentowali czyste i zmieszane wonne wydzieliny nieznanych samców 12 lemurom katta z Duke Lemur Center w Durham. Wydzieliny pobierano za pomocą bawełnianych pałeczek, a następnie wcierano w 3 drewniane kołki; jeden pokrywano wyłącznie wydzieliną gruczołów nadgarstkowych, drugi tylko wydzieliną gruczołów ramiennych, a trzeci ich mieszaniną. Każdy z badanych lemurów brał udział w 2 seriach testów: w 1. wykorzystywano świeże wonie, w 2. takie, którym najpierw przez 12 godzin pozwolono pooddychać i odparować.

Amerykanie zauważyli, że lemury spędzały więcej czasu na wąchaniu kołków pokrytych wydzielinami obu rodzajów gruczołów. Ku zaskoczeniu biologów, zwierzęta silniej preferowały "zleżałe" mieszaniny. Gdy mieszanina była świeża, po prostu ją wąchały, a gdy prezentowano im odparowany, wysuszony wymaz, celowo go lizały.

Autorzy publikacji z pisma Royal Society Open Science uważają, że mieszanie służy dwóm celom. Po pierwsze, może zwiększać ilość informacji przekazywanych przy pojedynczej aplikacji. Wcześniejsze badania wykazały bowiem, że wydzieliny nadgarstkowe i ramienne samców lemurów katta różnią się nieco składem. Po drugie, biorąc pod uwagę fakt, że maź z gruczołów ramiennych zawiera skwalen, oleisty związek wytwarzany przez wiele roślin i zwierząt, który stosuje się jako konserwant w perfumach i kosmetykach, np. kremach, naukowcy przypuszczają, że mieszanie "przytrzymuje" bardziej ulotne aromaty.

lemur katta samiec zapach woń mieszanina gruczoły nadgarstkowe gruczoły ramienne skalen perfumy