Zlicytowano "wybuchowy" list Napoleona

| Ciekawostki

Zaszyfrowany list Napoleona Bonapartego z 1812 r., w którym wzywał on do wysadzenia Kremla, został sprzedany za 150 tys. euro. Oryginał i transkrypcja należą teraz do Muzeum Listów i Manuskryptów w Paryżu.

Przed licytacją dyrektor domu aukcyjnego Osenat Jean Christophe Chataignier twierdził, że uda się uzyskać kwotę rzędu 10-15 tys. Adresatem listu był minister spraw zagranicznych Hugues-Bernard Maret.

Już w pierwszym wersie Napoleon ujawnił swoje zamiary: Dwudziestego drugiego o trzeciej nad ranem wysadzimy Kreml. Warto przypomnieć, że inwazja na Rosję (Druga Wojna Polska) rozpoczęła się 24 czerwca, a zakończyła ok. 25 grudnia 1812 r. klęską Wielkiej Armii.

Plany detonacyjne pokrzyżowała Francuzom pogoda. Padający od kilku dni październikowy deszcz rozmoczył materiały wybuchowe podłożone pod bramami i wieżami wjazdowymi, dlatego w powietrze wyleciała jedynie część murów.

Z listu wynika, że Bonaparte bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z kondycji armii. Kawaleria w rozsypce, wiele koni umiera. Upewnij się, że kupimy więcej zwierząt najszybciej, jak to tylko możliwe.

 

list Napoleon Bonaparte Hugues-Bernard Maret licytacja aukcja Osenat