Tajemnicze zachowanie tybetańskich lodowców

| Nauki przyrodnicze
NASA

Na obrzeżach Tybetu, wbrew panującemu powszechnie trendowi, lodowce zyskują masę. Badania wskazujące na istnienie takiego zjawiska pochodzą z próbki 25 tybetańskich lodowców. To niewiele z ogólnej liczby 46 000 mas lodu zaopatrujących w wodę 1,5 miliarda mieszkańców środkowej i południowej Azji.

Już w 2005 roku uczeni prowadzący badania polowe w Karakorum stwierdzili, że tamtejsze lodowce rosną. Weryfikacja tych twierdzeń za pomocą obrazów satelitarnych wskazywała, że powierzchnia lodowców rzeczywiście się zwiększa. Nie było jednak jasne, czy zwiększa się o ogólna masa lodu, czy też zwiększaniu się lodowców towarzyszy zmniejszanie ich grubości.

Zespół pracujący pod kierunkiem Julie Gardelle z Uniwersytetu w Grenoble przyjrzał się danym z lodowców położonych na obszarze 5615 kilometrów kwadratowych. Uczeni porównali dane uzyskane z dwóch źródeł. Jednym z nich były instrumenty promu kosmicznego Endavour, które wykonywały badania w roku 2000, a drugim - francuski satelita SPOT5 i jego pomiary z roku 2008. Uczeni oszacowali, że nastąpił przyrost masy lodu. Graham Cogley z kanadyjskiego Trent University mówi, iż przy analizie danych wzięto wszelkie możliwe czynniki, które mogły je zafałszować. To porządne badania wysokiej jakości - zapewnia.

Na razie nie wiadomo, dlaczego lodowce na badanym obszarze zwiększają masę, podczas gdy inne ją tracą. Wcześniej sugerowano, że lodowce Karakorum są chronione przez pokrywające je cienkie warstwy skał. Jednak analizy zespołu Gardellle pokazały, że tempo topnienia tych części lodowców, które nie są pokryte kamieniami, jest takie samo, jak części chronionych przez materiał skalny.

Od lat istnieją pewne dane wskazujące, że klimat Karakorum się ochładza. W latach 1961-2000 lokalne stacje pogodowe zanotowały zwiększone opady w zimie i spadek średnich temperatur w lecie. Jednocześnie zaobserwowano, że w rzekach jednego z regionów Karakorum średni przepływ wody zmniejszył się w tych samych dziesięcioleciach o 20%.

Mimo tych wskazówek zachowanie lodowców z badanego obszaru pozostaje zagadką. Nie mamy pojęcia, co się za tym kryje i kiedy się to zaczęło - przyznaje Gardelle. Co więcej, naukowcy nie wiedzą, czy w przyszłości lodowce nadal będą się powiększały.

lodowiec Tybet Karakorum przyrost masy