Arktyczne lodowce topią się w błyskawicznym tempie
Arktyczne lodowce topią się obecnie znacznie szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 lat. Rosnące temperatury powodują, że latem na Mt. Hunter w alaskańskim Denali National Park topi się 60-krotnie więcej śniegu niż przed rewolucją przemysłową. Wyniki badań na ten temat opublikowano w Journal of Geophysical Research: Atmospheres.
Nowe badania wykazały, że góry Alaska ogrzewają się bardzo szybko od co najmniej wieku. Glacjolog Dominic Winski i jego koledzy z Dartmouth College postanowili bliżej przyjrzeć się temu procesowi i probrali rdzenie lodowe z Mt. Hunter.
Badania wykazały, letnie temperatury na szczycie Mt. Hunter są obecnie o co najmniej 1,2-2 stopni Celsjusza wyższe niż w XVIII, XIX i na początku XX wieku. Wzrost temperatury na szczycie góry jest niemal dwukrotnie wyższy niż u wybrzeży Alaski. Zdaniem badaczy za bezprecedensowe topnienie lodowców na Mt. Hunter odpowiada ocieplanie się tropikalnych obszarów Pacyfiku. Zjawisko to doprowadziło do zmiany sposobu przepływu powietrza z tropików w kierunku biegunów. Naukowcy uważają, że należy spodziewać się jeszcze większego przyspieszenia wzrostu temperatur na szczytach gór Alaski w porównaniu z wybrzeżami.
Górskie lodowce są źródłem wody dla wielu ludzi na całym świecie ich zniknięcie spowoduje olbrzymie problemy.
Komentarze (3)
Przemek Kobel, 11 kwietnia 2018, 12:15
Z ciekawości zajrzałem do wiki, kiedy dokładnie była Mała Epoka Lodowcowa. I bingo - 400 lat temu. A jako bonus mają tam jeszcze wykres aktywności Słońca (i przy okazji drugie bingo). Ci... naukowcy zamiast "przed rewolucją przemysłową" mogliby równie dobrze pisać "przed rozejmem w Dywilinie". Albo i nie, bo na badanie skutków tego rozejmu grantów nie będzie.
KONTO USUNIĘTE, 12 kwietnia 2018, 11:40
Opisali fakt i odnieśli się do konkretnego okresu,a sugestię, że przyczyniła się do tego " rewolucja przemysłowa, to już sam dopowiedziałeś.
Jednocześnie wyczuwam, że masz wątpliwości co do związku przyczynowo- skutkowego pomiędzy tęże rewolucją a postępującym ociepleniem i deprecjonujesz rolę CO2 w tym procesie, a nobilitujesz Słońce.To proszę wytłumacz, dlaczego pomiary stężenia dwutlenku węgla w powietrzu od roku 1000 (uzyskane dzięki wykorzystaniu bąbelków powietrza zamkniętych w lodowcach) aż do roku 1800 wykazały, że koncentracja CO2 w atmosferze utrzymywała się na praktycznie niezmienionym poziomie 280 ppm.Sięgając 0,5 mln lat wstecz, nigdy nie przekroczył 300ppm. Nagle taki James Watt wynajduje maszynę parową i w ciągu 200 lat skacze do 400 ppm.
Jarkus, 12 kwietnia 2018, 15:08
Kuleje u kolegi czytanie ze zrozumieniem.
Użyte sformułowanie "szybciej niż kiedykolwiek w ciągu ostatnich 400 lat" oznacza, że lodowce topią się szybciej niż 400 lat temu ale też 200, 50 czy 10 lat temu. Nie tylko szybciej niż "przed rozejmem w Dywilinie".
Natomiast porównanie tempa topnienia - "topi się 60-krotnie więcej śniegu" - odnosi się do czasów z przed około 150 lat. Co prawda rewolucja przemysłowa to około 200-250 lat temu, jednak do tekstu na "Kopalni" wkradł się pewien błąd w tłumaczeniu.W oryginale nie mówi się o rewolucji przemysłowej, tylko: "before the start of the industrial period 150 years ago".