Magia nie tylko dla magików

| Psychologia
erix! (Erich Ferdinand), CC

W badaniach zainicjowanych przez profesjonalnego magika Apolla Robbinsa wykazano, że różne typy ruchu - po torze prosto- vs. krzywoliniowym - inaczej oddziałują na procesy uwagi. Wiedza ta przyda się nie tylko autorom oraz wykonawcom trików, ale i sportowcom, specjalistom od marketingu czy nieszczęśnikom, którzy próbują wymknąć się z pazurów drapieżników.

Barrow wierzył, że gdy wykonując sztuczkę, przemieszcza rękę wzdłuż pewnej prostej, widzowie skupiają się na początku i końcu ruchu, a gdy ruch jest krzywoliniowy, śledzą go przez cały czas.

Doktorzy Susana Martinez-Conde i Stephen Macknik z Instytutu Neurologicznego Barrowa przy St. Joseph's Hospital and Medical Center badali ruchy oczu osób oglądających występ Robbinsa. W ten sposób potwierdzili przypuszczenia magika. Okazało się, że poszczególne typy ruchów ręki wyzwalały różne ruchy oczu. Ruch krzywoliniowy uruchamiał ruchy śledzące gałek ocznych, czyli płynne podążanie za ruchomym obiektem. Ruch dłoni po torze prostoliniowym powiązano zaś z ruchami sakkadowymi, podczas których oko mimowolnie przeskakuje między punktami zainteresowania.

magik trik procesy uwagi ruch prostoliniowy krzywoliniowy oczy śledzenie Susana Martinez-Conde Stephen Macknik