Rysunki naskalne z gór San Carlos

| Humanistyka
INAH

Podczas prac na północnym wschodzie prowincji Burgos archeolodzy odkryli prawie pięć tysięcy (4926) jaskiniowych malowideł naściennych. Uwieczniono na nich ludzi, zwierzęta oraz sceny astronomiczne i abstrakcyjne.

Malowidła znaleziono w 11 różnych lokalizacjach. W jednej z jaskiń - Jaskini Koni - doliczono się aż 1550 rysunków. Choć dotąd sądzono, że na obszarze pasma górskiego San Carlos nie mieszkały żadne kultury prekolumbijskie, dzięki analizie twórczości artystycznej zidentyfikowano co najmniej 3 stałe grupy zbieracko-myśliwskie. Zebrano też dowody na migrację kilku innych społeczności.

Na razie nie wiadomo, kiedy rysunki powstały. W ocenie ich przybliżonego wieku ma pomóc analiza składu barwników. Nie znaleźliśmy historycznych obiektów, które by wskazywały na kontekst. Ponieważ malowidła wykonano na ścianach jaru, a podczas pory deszczowej wszelkie osady są wymywane, ostał się tylko żwir - opowiada Gustavo Ramirez z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH).

Przemawiając na sympozjum archeologicznym, Martha García Sánchez ujawniła, że specjaliści wiedzą o istnieniu malowideł już od 2006 r. Jeśli uwzględni się ich liczbę i lokalizację, nie dziwi, że inwentaryzacja zajęła tyle czasu.

Na jednym z rysunków archeolodzy rozpoznali atlatl, zwany inaczej miotaczem oszczepów. To pierwsze tego typu przedstawienie, z jakim eksperci zetknęli się w stanie Tamaulipas.

malowidła naścienne Burgos San Carlos