Mango obniża poziom cukru u otyłych dorosłych

| Zdrowie/uroda
joyosity, CC

Regularne jadanie mango przez otyłych dorosłych obniża poziom cukru we krwi, nie wpływając negatywnie na wagę.

Jesteśmy podekscytowani obiecującymi wynikami. Mango oferuje wiele bioaktywnych składników, w tym mangiferynę, przeciwutleniacz, który może się przyczyniać do korzystnego wpływu owocu na stężenie glukozy we krwi. Dodatkowo mango zawiera zmniejszający wchłanianie cukru do krwiobiegu błonnik. Nasze rezultaty pokazują, że codzienne spożycie 10 g liofilizowanego mango, czyli odpowiednika ok. 1/2 lub inaczej mówiąc, 100 g świeżego owocu, może pomóc w zmniejszeniu glikemii otyłych dorosłych - wyjaśnia dr Edralin Lucas z Uniwersytetu Stanowego Oklahomy.

W ramach pilotażowego 12-tygodniowego studium badano wpływ mango na wymiary, parametry biochemiczne oraz skład ciała otyłych dorosłych. Naukowcy zebrali grupę 20 osób (11 mężczyzn i 9 kobiet) w wieku 20-50 lat ze wskaźnikiem masy ciała wynoszącym od 30 do 45 kg/m2. Ochotników proszono o zachowanie dotychczasowej diety, zwyczajów dotyczących aktywności fizycznej oraz zażywanie przepisanych leków.

Każdego dnia badani spożywali 10 g liofilizowanego mango. Dietę monitorowano dzięki zapisom z 3 dni, ocenianym na początku studium oraz po 6 i 12 tygodniach suplementacji. Pomiary wzrostu, wagi oraz obwodu pasa i bioder przeprowadzano w tych samych 3 okresach. Skład ciała i stężenie na czczo trójglicerydów, cholesterolu HDL, glukozy, hemoglobiny glikowanej oraz insuliny w osoczu badano na początku i po 3 miesiącach jedzenia mango.

Naukowcy zauważyli, że po 12 tygodniach poziom glukozy we krwi był obniżony (-4,41 mg/dl). Co więcej, wpływ suplementacji na glikemię był widoczny zarówno u mężczyzn (-4,5 mg/dl), jak i u kobiet (-3,6 mg/dl). Nie zaobserwowano zmian m.in. w wadze, zawartości tkanki tłuszczowej czy beztłuszczowej masie ciała. U mężczyzn obwód bioder był znacząco mniejszy (-3,3 cm). U kobiet zaobserwowano zaś nieistotny statystycznie wzrost BMI (+0,9 kg/m2). Ogólnie i przy analizie z podziałem na płeć nie stwierdzono znaczących różnic w poziomie trójglicerydów, HDL czy ciśnieniu krwi.

Lucas podkreśla, że uzyskane wyniki sugerują, że mango można by wykorzystać do utrzymania bądź zmniejszenia glikemii u osób otyłych. Konkretny składnik i mechanizm działania trzeba jednak dopiero znaleźć. Dalsze testy kliniczne są konieczne, zwłaszcza u ludzi mających problem z kontrolą poziomu cukru, np. diabetyków.

Autorzy studium sami wymieniają czynniki ograniczające przydatność uzyskanych wyników: niewielką próbę, brak grupy kontrolnej, czas suplementacji czy niedokładne raportowanie nt. diety i aktywności fizycznej.

mango poziom cukru glukoza glikemia otyli dorośli mangiferyna przeciwutleniacz błonnik dr Edralin Lucas