Interaktywna mapa genetycznej historii ludzkości

| Ciekawostki
University College London (UCL)

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego (UCL) i Uniwersytetu Oksfordzkiego stworzyli interaktywną mapę ludzkiej historii genetycznej. Obejmuje ona 95 populacji z całego świata i demonstruje prawdopodobny genetyczny wpływ europejskiego kolonializmu, arabskiego handlu niewolnikami, Imperium Mongolskiego i podróży europejskich handlarzy wzdłuż Szlaku Jedwabnego.

Mapa przedstawia wydarzenia z ostatnich 4 tys. lat. Artykuł nt. jej opracowywania i możliwości ukazał się w piśmie Science.
Autorzy studium jednocześnie identyfikowali, datowali i charakteryzowali genetyczne mieszanie populacji. By analizować DNA 1490 osób z 95 populacji, stworzyli złożone narzędzie statystyczne Globetrotter. Ponieważ nasze podejście wykorzystuje tylko dane genetyczne, zapewnia informacje niezależne od innych źródeł. Wiele z naszych genetycznych obserwacji pasuje do wydarzeń historycznych. Dostrzegamy dowody na wcześniej nieudokumentowane mieszanie genetyczne. DNA osób z chińskiej mniejszości narodowej Tu sugeruje np., że ok. 1200 r. n.e. Europejczycy podobni do współczesnych Greków krzyżowali się z chińską populacją. Prawdopodobnie źródłem europejskiego DNA byli kupcy podróżujący pobliskim Szlakiem Jedwabnym - wyjaśnia dr Simon Myers z Wydziału Statystyki Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Zapisy historyczne sugerują, że Hazarowie ze środkowego Afganistanu są częściowo pochodzenia mongolskiego. Studium potwierdziło, że w okresie Imperium Mongolskiego mongolskie DNA rzeczywiście dostało się do tej populacji. Dowody genetycznego mieszania w analogicznym przedziale czasowym znaleziono także w odniesieniu do 6 innych populacji; niektóre znajdowały się bardzo daleko na zachód, bo aż w Turcji.

Najbardziej zadziwia mnie [...], jak dobrze nasza technika działa. Choć indywidualne mutacje przesyłają słaby sygnał na temat pochodzenia, dodając informacje z całego genomu, jesteśmy w stanie odtworzyć wydarzenia dot. krzyżowania. Niekiedy próbkowane osoby z pobliskich regionów mogą mieć zaskakujące różne źródła mieszania. Dla przykładu, w badanych grupach z Pakistanu możemy zidentyfikować różne zdarzenia zachodzące w różnym czasie i [na tej zasadzie] jedni ludzie dziedziczą DNA z subsaharyjskiej Afryki, zapewne związane z arabskim handlem niewolnikami, drudzy z Azji Wschodniej, a jeszcze inni z historycznej Europy - podkreśla dr Garrett Hellenthal z Instytutu Genetyki UCL.

Naukowcy analizowali dane genetyczne 1490 osób, próbując zidentyfikować fragmenty DNA dzielone przez jednostki z różnych populacji. Dzięki temu okazało się, że odmalowując genom współczesnych Majów, należy uwzględnić "odcienie" hiszpańskiego, zachodnioafrykańskiego i miejscowego DNA. Jak wyjaśnia dr Daniel Falush z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka, krzyżowanie datuje się na ok. 1670 r., a to pozostaje w zgodzie z zapisami, że Hiszpanie i ludzie z Afryki Zachodniej przybyli do Ameryk w mniej więcej tym czasie.

Podsumowując pracę zespołu, dr Simon Myers wyjaśnia, że dobre zrozumienie genetycznych podobieństw i różnic między populacjami ma kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego.

mapa interaktywna historia genetyczna mieszanie krzyżowanie Simon Myers Garrett Hellenthal Daniel Falush