Paraliżujący strach przed matematyką
Mark Ashcraft, psycholog z University of Nevada twierdzi, że osoby, które martwią się, że nie rozwiążą postawionych przed nimi skomplikowanych zadań matematycznych, rzeczywiście mogą być niezdolne do ich rozwiązania. Strach przed matematyką może tak bardzo zaangażować mózg, że brakuje mu już zasobów, które pozwoliłyby uporać się z zadaniami.
Sytuacja taka nie zachodzi w przypadku prostych zadań, gdyż te nie wymagają od mózgu wiele wysiłku. Jednak do rozwiązania trudnych zadań potrzebujemy dużo wolnej pamięci. A ta może być zajęta zamartwianiem się czekającymi nas trudnymi zadaniami. Z takim problemem może spotkać się nawet ktoś, kto jest dobrym matematykiem.
Badaczka z University of Chicago, Sian Beilock twierdzi, że w przezwyciężeniu strachu pomaga zapisanie się na kursy przygotowawcze. Uważa również, że testy nie są, wobec tego, dobrym sposobem na decydowanie, kto zda egzamin, a kto nie.
Naukowcy nie wiedzą, dlaczego opisane powyżej zjawisko występuje właśnie w przypadku matematyki.
Komentarze (3)
Gość niestety ;/, 22 lutego 2007, 23:08
sam niefortunnie jestem posiadaczem takiego mozgu.
zauwazylem to juz jakis czas temu, gdy przychodzilem na lekcje wyspany (co zdazalo sie rzadko) w sloneczna pogode najedzony w dobrym nastroju rozwiazywalem zadania ktorych pozniej (z innym nastawieniem) nie moglem za nic zrozumiec.
myslalem ze mi sie glowa zdefektowala przez kofeine, w takim wypadku moge jedynie potwierdzic prawidlowosc tych badan
Gość Al, 27 lutego 2007, 00:56
Faktycznie, wszystko zależy od nastawienia osoby podchodzacej do zadań. Mogę nawet na własnym przykładzie powiedzieć, że podczas stresu na pisemnym egzaminie z analizy matematycznej ciężko było mi cokolwiek rozwiązać, robiłem dziecinne błędy. Gdy zadania z egzaminu wziąłem do domu i siadłem nad nimi przy biurku, leciały jedno za drugim, bez przeszkód. Rozwiązałem wszystkie w przeciągu 20 minut, podczas gdy na egzaminie tyle czasu spędzałem nad trawieniej jednego z nich.
Oczywiście niekwestionowaną podstawą jest elementarna wiedza jak podejść do zadania.
Fakt faktem, należy do zadań podchodzić w miarę mozliwości zrelaksowanym. Wtedy wszystko idzie gładko.
numiria, 22 kwietnia 2007, 18:32
Niestety wyniki tego badania autentycznie mozna zauwazyc w realnym zyciu. Tak to juz jest z ludzkim mozgiem, ze w sutuacjach stresowych po prostu...odmawia posluszenstwa. Jesli ktos przystepuje do pisania testu wyjatkowo zdenerwowany, to jest prawie pewne, ze jego wynik nie bedzie zachwycajacy. Podobnie ciezko rozwiezuje sie w stresie zadania fizyczne i z innych dziedzin scislych. Dlatego bardzo wazna i przydatna jest umiejetnoscia radzenia ze stresem