Matki z nadwagą ryzykują zdrowie własnych dzieci

| Zdrowie/uroda
mahalie (mahalie stackpole), CC

Kobiety z nadwagą z większym prawdopodobieństwem wydają na świat dzieci, które są biologiczne starsze od dzieci kobiet o normalnej wadze. To zaś oznacza, że dzieci kobiet z nadwagą są bardziej narażone na ryzyko rozwoju chronicznych chorób.
Biologiczny wiek człowieka jest powiązany z długością telomerów. Telomery skracają się przy każdym podziale komórkowym. Krótkie telomery są powiązane z chorobami układu krążenia, cukrzycą typu II czy miażdżycą - zauważa Tim Nawrot z belgijskiego Uniwersytetu w Hasselt.

Nawrot i jego koledzy dysponowali danymi nt. BMI 743 kobiet, które po pewnym czasie zaszły w ciążę. Gdy kobiety urodziły naukowcy pobrali próbki krwi z łożyska i pępowiny oraz zmierzyli długość telomerów w komórkach krwi. Okazało się, że BMI matki ma znaczący wpływ na długość telomerów u dziecka.

Dzieci kobiet z nadwagą miały telomery o 2,5% krótsze niż dzieci kobiet o wadze prawidłowej. W przypadku kobiet otyłych dzieci miały telomery o 5,5% krótsze. To olbrzymia, znacząca różnica. W normalnych warunkach potrzeba 5-10 lat, by telomery skróciły się o 5,5% - mówi Nawrot. Obecnie jednak nie można stwierdzić, czy dzieci kobiet otyłych będą żyły o 5 lat krócej niż dzieci kobiet o prawidłowej wadze. Nie jesteśmy w stanie tego przewidzieć. Musielibyśmy przeprowadzić długoterminowe badania i śledzić życie tych dzieci - stwierdza uczony.

Zdaniem naukowców na długość telomerów może wpływać tkanka tłuszczowa. Wiadomo, że tłuszcz może prowadzić do pojawiania się stanów zapalnych, wskutek czego powstają reaktywne związki chemiczne prowadzące do stresu oksydacyjnego. Ten z kolei może poprzez łożysko wpływać negatywnie na dziecko i jego telomery.

matka nadwaga otyłość zdrowie dziecko ciąża