Romantyczny dramat ze zwrotami akcji z dzikimi mątwami w rolach głównych
Podczas nurkowania w Morzu Egejskim w 2011 r. biolodzy nagrali burzliwe spółkowanie mątw. Niczym w dramacie, były porwania, walki i próby odbicia.
Zdarzenie sfilmowali Derya Akkaynak z Uniwersytetu w Hajfie i Justine Allen z Brown University. Udało się to podczas nurkowania z opiekunem naukowym pracy doktorskiej Allen - Rogerem Hanlonem. W analizie zachowania pomagała Alexandra Schnell z Uniwersytetu w Caen. Artykuł na ten temat ukazał się w piśmie American Naturalist.
Choć naukowcy badali starające się o samicę samce i zachowania godowe w laboratorium, obserwacja złożonych interakcji samców (ich walk i pilnowania samicy) u dzikich mątw to coś, co dotąd biologom się wymykało.
To zupełnie nieoczekiwana sekwencja wideo, której szukałem non stop przez 20 lat - podkreśla Hanlon.
Początkowo Akkaynak i Allen filmowali samicę. Później pojawił się samiec i para zaczęła spółkować. Gdy głowonogi pływały po okolicy, nadpłynął drugi samiec. W pewnym momencie udało mu się ukraść samicę pierwszemu partnerowi. "Złodziej" próbował odstraszyć rywala m.in. wyprostowanym ramieniem czy zmianą barw. Ostatecznie, gdy drugi samiec chciał rozpocząć kopulację, doszło do brutalnej walki z wyrzutami sepii. Kto wygrał, można zobaczyć na filmie (końcówkę zdarzeń dokręcił Hanlon).
Mątwy mają cały repertuar zachowań sygnalizacyjnych. Dopiero zaczynamy rozumieć niektóre z nich. Większość bitw to de facto piękne pokazy skórne. Mamy do czynienia z [...] wojną barw - wyjaśnia Allen.
Choć naukowcom udało się udokumentować zaledwie jedną walkę mątw, analiza przebiegu zdarzeń i porównanie z wynikami uzyskanymi w laboratorium wskazują, że zachowanie głowonogów pasuje do modelu wzajemnej oceny teorii gier, gdzie każdy ocenia swoje następne działanie, bazując na zdolności do zdobycia przewagi przez siebie i przeciwnika (nie działa się wyłącznie w oparciu o ocenę własnych możliwości). Wskazując na inteligencję konieczną do takiego działania, Hanlon wspomina o przeprowadzeniu odpowiednio zaplanowanych eksperymentów laboratoryjnych.
Komentarze (0)