Mentol 'odwrażliwia' receptory nikotynowe

| Zdrowie/uroda
Sarah DuMay, CC

Mentol odwrażliwia receptory płuc, które odpowiadają za wywołanie podrażnienia przez nikotynę.

Wiemy, że mentolowe pastylki na kaszel koją drapiące, bolące gardło. Sprawdzaliśmy, czy i ewentualnie jak działa mentol, gdy substancją drażniącą jest nikotyna - opowiada prof. Kenneth Kellar z Centrum Medycznego Georgetown University.

Wyniki studium stanowią poparcie dla twierdzenia, że mentol nie jest wyłącznie dodatkiem smakowym, bo wywiera również efekt farmakologiczny.

Jeszcze w lipcu 2013 r. amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) twierdziła, że z przeglądu dostępnych badań wynika, że w porównaniu do zwykłych papierosów, mentol z papierosów nie wiąże się z podwyższonym ryzykiem choroby. W tym samym czasie zauważono jednak, że papierosy mentolowe są szczególnie popularne wśród Afroamerykanów i że w grupie tej występuje wyższy wskaźnik nowotworów płuc.

Może być tak, że mentol do tego stopnia likwiduje podrażnienie nikotyną, iż palacz zaciąga się głębiej, wprowadzając do płuc nie tylko nikotynę, ale i toksyczne substancje z dymu. Choć to wykracza poza nasze studium, możliwe, że głębsze zaciąganie mentolowymi papierosami [...] zwiększa i tak już spore szkody wynikające z palenia - wyjaśnia dr Gerald Ahern.

Akademicy podkreślają, że ich badanie pokazuje, jak mentol oddziałuje na neuronalne receptory nikotynowe α3β4 (ich ekspresja zachodzi m.in. w nerwach czuciowych dróg oddechowych). Receptory te występują również w mózgu [w mezolimbicznym układzie nagrody], ale nie wiemy jeszcze, jak mentol na nie wpływa lub czy w jakikolwiek sposób przyczyniają się one do uzależnienia od nikotyny - podsumowuje Kellar.

mentol nikotyna receptor drogi oddechowe płuca α3β4 Kenneth Kellar Gerald Ahern